Beboere planlægger at kæmpe for at holde Newfane hospital operation

Beboere planlægger at kæmpe for at holde Newfane hospital operation

(WIVB) Mere end 200 mennesker pakket et nødmøde mandag aften, hvor vejledere af Newfane, Cambria, Wilson og Somerset forsøgte at komme med ideer om hvordan man redder Eastern Niagara Hospital i Newfane.

Operatørerne af anlægget siger, at der ikke er truffet beslutninger om eventuelle lukninger, men beboere siger, at de har set og hørt andre tegn på, at hospitalet bevæger sig mod lukning.

kunne være forskellen mellem liv eller død, sagde hun. når hun går ind i disse anfald, går hendes hjertefrekvens mellem 130 og 180, hvilket kan forårsage enten hjertestop eller slagtilfælde, og med dette hospital lige rundt om hjørnet kan hun få hjælp til lægen så hurtigt som muligt. hospitalet har været i Newfane i over 50 år, men det var for godt fem år siden, at det blev et østlige Niagara hospital. Det er den samme gruppe, der driver det tidligere Lockport Memorial Hospital, men i de sidste par måneder har begge hospitaler haft afsked.

Byvejlederne mødtes med den medicinske koncernchef sidste uge.

Newfane Supervisor Tim Horanburg sagde, jeg fortæller dig, at den præcise erklæring blev foretaget: Vi holder Newfane åben, begge sygehuse går ned. Hvad siger det til dig? Nyheder 4 modtog en erklæring fra en talsmand for en hospital i sidste uge, som sagde, at afskedigelserne var relateret til effektivitet

Newfane resident Debbie Bartenstein udtalte, boede i hele dette samfund hele mit liv; jeg rejste mine børn her. Dette er ikke første gang vi har været i kriser, og en ting jeg ved, er, at dette fællesskab band sammen som intet andet samfund, jeg nogensinde har set. Vi vil kæmpe og vi vil kæmpe hårdt. tilføjet, beboere i Northern Niagara County rejste pengene og bygget det hospital. Der var ingen stats- eller føderal hjælp, det var beboerne, der byggede det, så jeg ville ikke lægge noget forbi disse beboere, hvad vi kan gøre. Hvis der er kommunikation, kan vi få det til at fungere. embedsmænd siger trods nylige investeringer i anlægget har hospitalet kæmpet på grund af en tendens til flere mennesker, der bruger akutplejefaciliteter og ændringer i den måde, hospitalerne udbetales på, men de understreger, at der ikke er truffet endelige beslutninger.

Øst Niagara Hospital har gjort betydelige bestræbelser på vegne af sit Newfane-websted i løbet af de seneste år. Det investerede 3 millioner dollars i 2010 for at renovere Med / Surg-enheden for at forbedre miljøet for plejepleje. Dialysenheden blev tilføjet i 2011, efter at denne service blev identificeret som et medicinsk behov i samfundet. Radiologi udstyr / teknologi er blevet forbedret, herunder tilføjelser af en 64 skive CT scan, digital mammografi og dual head nuklearmedicin opgraderinger.

Sygehuset har i år lavet nogle afskedigelser på begge sygehusområder som følge af fald i indlæggelsesvolumen, skift i ambulant ydelser, patientbeskyttelses- og overkommelige omsorgslov, ændringer i den måde, hospitalerne udbetales, stigninger i ukompenseret pleje og velgørenhedspleje Medicare sekretessnedskæringer og det vanskelige sundhedsmiljø.

Som reaktion på Newfane-samfundets seneste bekymringer studerer hospitalet en række muligheder for at reducere udgifterne, men har ikke truffet nogen afgørelser. For at være levedygtig er det afgørende, at hospitalet proaktivt undersøger mulighederne for at omorganisere organisationen og udnytte dets ressourcer på den mest effektive måde i overensstemmelse med patienternes udnyttelse af tjenester.

Carolyn Moore, direktør for fællesskabsrelationer, udtalte: ‘Forandring er en konstant for sundhedsinstitutionerne i dag. Sygehuse kan ikke længere fungere på samme måde som de gjorde for 20 år siden eller endda for 10 år siden. Som samfundets behov og udnyttelsen af tjenesteydelser ændres, skal hospitalet også omkonfigurere. Det er vigtigt for at sikre ENHs langsigtede bæredygtighed i regionen. ‘

Moore tilføjede: ‘ENH forbliver forpligtet til at give adgang til lokal pleje. Det tager en metodisk tilgang til evaluering af alle områder, så det bedst kan imødekomme samfundets skiftende behov og placere hospitalet for fortsat succes. Der er endnu ikke fastsat specifikationer For at kommentere her anerkender du, at du har læst og accepteret vores Servicevilkår. Kommentarere, der overtræder disse vilkår, herunder brug af vulgært sprog eller racemusler, vil blive forbudt. Vær venlig at respektere andres meninger. se en upassende kommentar, bedes du flagge den for vores moderatorer til at gennemgå.