Beboere kommer sammen for at bekæmpe oversvømmelser i Vermillion

Beboere kommer sammen for at bekæmpe oversvømmelser i Vermillion

Tale til tekst for beboere, der kommer sammen for at bekæmpe oversvømmelser i Vermillion

Nedenfor er den lukkede billedtekst, der er knyttet til denne video. Da dette bruger automatiseret tale til tekst stavning og grammatik er muligvis ikke korrekt.

udstede i aften. storm team ti s brady harp er i vermillion county, indiana efter at have talt med lokalbefolkningen i aften. han slutter sig til os leve med hvordan forholdene er nu. brady? locals her i eugene siger de plejer at beskæftige sig med oversvømmelser omkring denne tid af året. men de siger i år har været værre. En kvinde i området fortalte mig, at hun er taknemmelig for sit samfund. teresa buchhaas: ‘hvert år skal vi altid kæmpe for noget, men i år er det. meget værre. ‘Teresa Bucchhaas bor ved siden af ​​Vermillion-floden. Dage af regn har skabt en oversvømmelsessituation gennem eugene indiana. Mange veje er under vand, og beboerne springer for at vandene stiger endnu mere. Buchhaas siger, at hun er vant til at oversvømme, så hun har forberedt sit hjem. buchhaas: ‘alt er ovenpå drengene har gjort et fantastisk arbejde. de tog alle møblerne ovenpå, de tog tv’et ovenpå, de har gjort alt. Jeg har ingen første sal, så de vil beskytte de fleste af de ting, vi har. ‘Buchhaas siger, at hun var overrasket, da snesevis af frivillige trak sig op til sandkasse rundt om hendes hjem. Buchhaas: ‘De har været herinde, der arbejder rigtig hårdt med at sætte sandtasker sammen. Det er overvældende at se, hvor mange mennesker hele dagen har været. . det er godt.’ På trods af hvad der ser ud til at være en stor oversvømmelsessituation, tillader Buchhaas, at hun elsker at bo tæt på Vermillion-floden. buchhaas: ‘vi sætter pris på det samfundet er fantastisk, jeg elsker mit samfund, men jeg elsker min flod, men hun er lidt sød lige nu.’ Jeg oplevede frivillige sandbagging tidligere i aften. Lokale restauranter leverede mad til frivillige. Jeg talte med retshåndhævende myndigheder embedsmænd, der siger, at de overvåger situationen tæt og skærmer for endnu mere regn. Tilbage til jer. vigo county forbereder også på højt vand. Tidligere i dag tog vi fat i jd kesler fra