Beboere kæmper hjem på kanten af ​​Oxford

Beboere kæmper hjem på kanten af ​​Oxford

Den seneste ansøgning fra ejeren af ​​stedet ved siden af ​​Headington s Lye Valley Site of Special Scientific Interest (SSSI) søger tilladelse til at bygge fire huse.

Oxford Civic Society har opfordret Oxford City Council til at kaste planlægningen ansøgning ud på grund af de potentielle risici for reserven; Bullingdon Community Association har advaret om potentiel skade på de ‘vigtige levesteder’, og Berks, Bucks og Oxon Wildlife Trust (BBOWT) har sagt, at de økologiske undersøgelser, der blev udført for at måle de potentielle risici for beskyttede arter, var ‘utilstrækkelige’.

Hun smækkede boligplanerne og sagde, at de næsten var identiske med en ordning, der blev afvist af Rådet sidste år, med undtagelse af, at boliger nu er tre soveværelser, snarere end fire. hårdt overflade foreslået at gå på et for tiden greenfield område) er faktisk identisk.

‘Den økologiske vurdering er baseret på en undersøgelse i oktober 2014 og er nu tre år forældet, hvilket gør det ugyldigt.

‘Træstandsundersøgelsen og rapporten var gyldig i kun et år fra undersøgelsesdatoen den 29. december 2014.’

Som Dr. Webb har fortalt Rådet, selvom stedet vest for byen Furze ikke rent faktisk findes i naturreservatet, kunne boligerne få en betydelig effekt.

Lye Valley er en internationalt sjælden alkalisk forårsfen, der har overlevet i Oxford siden den sidste istid for 8.000 år siden.

Det repræsenterer 1,5ha af kun 19ha af den habitat, der er tilbage i England og støtter mere end 20 arter af planter, der ellers er sjældne i Oxfordshire.

Reserven er også hjemsted for 27 arter af nationalt knappe hvirvelløse dyr samt reptiler og amfibier.

Dr. Webb advarede om, at det skrøbelige økosystem kunne blive beskadiget af ‘enhver væsentlig ændring i den måde, hvorpå vandet bevæger sig gennem dalenes omgivelser’, specielt konkretiserer over et område med åbent land, hvilket regnvand i øjeblikket kan dræne igennem.