Beboere kæmper for at stoppe opførelsen af ​​vejen

Beboere kæmper for at stoppe opførelsen af ​​vejen

Mange af dem, hvis ejendom går tilbage til det skovklædte område, har været vokal med deres bekymringer.

Elise Mills har elsket på West Hillcrest Drive i 26 år. Hvis projektet er godkendt, vil hendes baggård se meget anderledes ud end det gør nu.

Når man kigger på den skovklædte ejendom bag sit hjem, sagde Mills: ‘Du nedskærer det træ, og hvor mange år kommer det til at være før et andet træ, som vokser? 75? 100 år? Vi vandt’ ikke være i live ‘.

Mills sagde, at det ikke bare er hendes kvarter, der er truet. Hun ser denne form for udvikling over hele Greenville.

‘Det kan ske for nogen af ​​os! Så vi skal alle bekymre os. Jeg er ligeglad med hvad der sker fra Augusta Road, alle områder i byen.’

Hun har sammen med mange naboer kæmpet for udvikling af Townes Street, de fleste der har flået ind for at dække advokatsalærer i deres kamp for at stoppe udviklingen.

‘Vi vil i det mindste sige, at vi har talt og vi har gjort hvad vi kunne gøre,’ sagde hun.

Mills sagde, at flere offentlige møder allerede er afholdt for at diskutere den planlagte udvikling, hvilket ville betyde at tage alle træerne ud og tilføje en vej og ni huse. Kritikere af planen sagde, at hvis planen går igennem, udover tabet af træer, vil der være overbefolkning og potentielle oversvømmelser.

Hun håber blandt andet på, at over udvikling vil blive bremset, og træerne og ældre hjem, der gør kvarteret, hvad det er, vil blive reddet. Mills sagde bekymrede beboere skal tage stilling, selvom de ikke bor i nærheden af ​​den foreslåede underafdeling.

‘Bare fordi det ikke sker i din baggård i dag, kan det være i din baggård i morgen’, sagde hun. ‘Der er så meget om Greenville, at det er vidunderligt, og du bør ikke tillade udviklere at gøre, hvad de vil gør 100 procent, fordi de ‘tænker på deres egen fortjeneste. De ‘tænker ikke på’ hvordan kan du forskønne din by? ”

WYFF News 4 kaldte gentagne gange og emailede udvikleren, Reid Hipp, for at få en kommentar. Torsdag eftermiddag sendte han en erklæring, der sagde: ‘Det færdige produkt vil supplere de arkitektoniske og naturlige træk, der gør North Main-kvarteret et specielt sted at bo.’