Beavers snuble imod nr

Beavers snuble imod nr

OSU-træner Jim Zalesky sagde, at det var det første møde for Beavers (Michigan’s fjerde), og de havde en times vejning, inden det begyndte at bidrage til deres træghed.

‘Op og ned på vores lineup var vi bare skarpe overordnede,’ sagde Zalesky. ‘Så mange gange bryder den bare den første dobbelt på en time ind.’

‘Så snart jeg låst op, vendte jeg mig om og han slog allerede, før jeg selv begyndte at gå med det,’ sagde Vinson. ‘Jeg var lidt forvirret på mig selv, jeg tror, ​​at han forsøgte at komme ud af det ved at få revisorens opmærksomhed, men dommeren varslede ham:’ Vil du være færdig? Vil du blive færdig? ‘ Og han var bare snakende og han kaldte den. ‘

Punkterne var afgørende på det tidspunkt for Beavers fordi det bragte dem inden for slående afstand kl 21.

Taylor Meeks gjorde det 21 15 med en 5 3 sejr over Max Huntley i en matchup mellem de nr. 11 og nr. 12 rangerede brydere.

Meeks slæbte 3 1 for at starte den tredje, åbnede med en flugt og tog føringen med en takedown.

Han kontrollerede Huntley fra toppen for resten af ​​kampen.

Et stalling kald på Mangrum bundet det og Jackson overraskede Mangrum med en anden takedown for en 8 6 ledelse. Mangrum lykkedes en flugt, men kiggede dazed og til sidst gav op en anden takedown.

‘Du kunne se tilbage og sige,’ Hej, det var mødet, ’sagde Zalesky. ‘Men for mig har vi bare ikke kæmpet hårdt nok på 25, vi var på forsvaret klokken 33, ved 49 vi skubbede ikke tempoet, da vi kunne have uanset grunden. Ved 57 skød vi ikke tempoet og vi kunne have fået et ekstra team point. Ved 65 og 74 gav vi fem og seks, vi gav 11 point på disse to vægte.

‘Så du kan sige 41 i eftertanke, men der er virkelig mange andre ting i dette møde. Dette var et holdtab. ‘

Det er tidligt, og et tab for et stærkt Michigan hold er ikke ligefrem ødelæggende for Beavers.

Vinson sagde Beavers lærte deres lektion.

‘Jeg synes det er godt, at det sker nu. Vi kan ikke lide at miste, og det kommer til at køre os, sagde han. ‘Du vil se meget mere hårdt af os, og vi vil ændre næste gang vi er hjemme. Vi får W helt sikkert.’