Beat Bama Food Drive kæmper sult siden 1994

Beat Bama Food Drive kæmper sult siden 1994

Siden 1994 har Beat Bama Food Drive og Food Bank of East Alabama forenet studerende, fakultet, personale, alumner og medlemmer af samfundet til at bekæmpe sult og fødevaresikkerhed i East Alabama ved at udfordre University of Alabama og Food Bank of West Alabama til en årlig konkurrence om indsamling af ikke-letfordærvelige fødevarer til dem i nød. Den gode naturkonkurrence har haft en indflydelse, der rækker langt ud over campuserne, hvor den begyndte.

I 2017 indsamlede Auburn 232.544 pounds mad til at føde lokale familier. Konkurrencen har siden starten indsamlet mere end 5,5 millioner pund mad.

‘Næsten en ud af fem indbyggere i Alabama eller 18,6 procent af staten betragtes som usikre fødevarer,’ sagde Martha Henk, administrerende direktør for Food Bank of East Alabama. ‘Food Bank of East Alabama serverer syv amter i det østlige del af Alabama. Den gennemsnitlige fødevare usikkerhed på dette område er ca. 70.210 personer, hvoraf 20.080 af dem er børn.’

Sarah English, formand for Beat Bama Food Drive, sagde, at den årlige konkurrence har givet hende en følelse af fællesskab.

‘Denne konkurrence er så vigtig og nødvendig, fordi der er et alarmerende antal mennesker, der er fødevaresikre, ikke kun i vores stat, men også i vores lokalområde,’ sagde engelsk. ‘Det er så ydmyg at se en gruppe studerende, der kommer sammen fra alle samfundslag til at forene sig for et mål, og det er at bekæmpe fødevaresikkerhed i vores område. Hvert individ i denne organisation har et hjerte fyldt med medfølelse og et drev til tjene Auburn og det omkringliggende område. ‘

Abby Jones med Clemson hoved fodbold træner Dabo Swinney

Auburn indfødte og Clemson University graduate Abby Jones begyndte en rivalisering maddrev ved Clemson modellering det efter Beat Bama Food Drive. Jones voksede op og leverede mad fra Beat Bama Food Drive til Auburn familier. På Clemson anerkendte hun behovet for et program til at hjælpe med at bekæmpe sult og så på Beat Bama Food Drive til inspiration. Palmetto Series Food Drive blev skabt konkurrerende mod Clemson-rival, University of South Carolina, og er nu i sin fjerde årige fodringsfamilie på tværs af South Carolina. Læs hele historien fra Auburn Villager her.

Hun fejler ofte for en skønhedskonkurrence dronning. Og hun bliver ofte spurgt for ikke at have en krone eller sash. Hendes rolle er uovertruffen blandt SEC universiteter, og hendes formål står fast efter årtiers forandring. I Auburn er det kendt, at vi værner om vores traditioner. Og Frøken Auburn er en af ​​de mest unikke og tidskendte traditioner hos vores institution.

I løbet af hendes betegnelse som frøken Auburn belyser hun flere roller. Hun er der for at være et positivt, indbydende ansigt og at hjælpe værtshændelser. Hun tjener sammen med SGA-præsidenten og ledergruppen. Hun er et æresmedlem i War Eagle Girls og Plainsmen. Og hun arbejder direkte med et Freshmen Leadership Program, hvis mission søger at gøre sin platform til handling.