Beastie Boys Fire Tilbage på GoldieBlox i kamp over ‘piger’

Beastie Boys Fire Tilbage på GoldieBlox i kamp over ‘piger’

En media storm en temmelig forvirrende media storm har brudt ud over en en uge gammel YouTube video. Det pitterer et Kickstarter finansieret legetøj selskab mod Beastie Boys. Se videoen i hjertet af kampen, og rul derefter ned for backstory.

GoldieBlox er knap et år gammel. Det blev startet af Debbie Sterling, en Stanford-uddannet ingeniør, gennem et Kickstarter crowdfunding-drev, der blev lanceret den 18. september 2012, og trukket i $ 285.881 fra 5.519 brugere. Per Sterlings Kickstarter pitch:

Da jeg var en lille pige, troede jeg ordet, ‘engineering’ var nørd og truende og bare for drenge. Jeg har siden lært, at jeg var så forkert. Ingeniører bygger alle de vigtige ting, vi bruger hver dag, ting der gør vores liv bedre. Den skræmmende sandhed er, at kun 11% af ingeniører er kvinder og piger, begynder at miste interessen for videnskab så ung som alder 8! Dette er vores chance for at ændre den statistik.

Jeg skaber GoldieBlox for at inspirere piger, som Legos og Erector-sæt har inspireret drenge i over 100 år til at udvikle en tidlig interesse og færdighed i teknik. Det er tid til at motivere vores piger til at hjælpe med at bygge vores fremtid.

Hurtigt frem et år. Den 17. november offentliggjorde GoldieBlox videoen med titlen ‘GoldieBlox, Rube Goldberg, Beastie Boys’ Prinsesse Machine ‘(en koncert til små piger)’ på YouTube, og det blev hurtigt viral. District Court i Nordlige Californien søger ‘erklærende og påbudt lindring for at retfærdiggøre legetøjsfirmaet GoldieBloxs rettigheder i forbindelse med en parodi-video, der er indstillet til Beastie Boys’ meget sexistiske sang ‘Girls.’ ‘(Særlig tak til The Hollywood Reporter for udstationering af hele dokumentet på Scribd.) Klagen er en fascinerende og underholdende læsning. Her er et uddrag:

I sangteksten til Beastie Boys sang med titlen Girls er pigerne begrænset (i bedste fald) til husholdningsarbejde og er kun fremlagt som nyttige i den udstrækning de opfylder mænds ønsker. GoldieBlox Girls Parody Video tager direkte sigte på at sangen både visuelt og med et revideret sæt af sangtekster, der fejrer de mange piger. Blandt piger, men med en ny optagelse af musikken og de nye sangtekster, høres piger og sang en hymne, der fejrer deres brede sæt af evner nøjagtigt modsat af meddelelsen fra originalen.De er også vist at engagere sig i aktiviteter langt ud over hvad Beastie Boys sangen vil tillade. GoldieBlox oprettet sin parodi-video specifikt for at kommentere Beastie Boys sangen og for at fremme selskabets mål om at bryde ned køns stereotyper og tilskynde unge piger til at engagere sig i aktiviteter, der udfordrer deres intellekt, især inden for videnskab, teknologi, teknik og matematik.

Det er nysgerrigt, at GoldieBlox i filialen ikke dvæler på sit tilsyneladende primære mål: at sælge legetøj. Det faktum, at ‘Girls’ -parodievideoen fungerer som en kommerciel for GoldieBlox, er, som rapporteret, generer Beastie Boys.

Vi støtter kraftigt at styrke unge piger, nedbryde kønsstereotyper og antænde en passion for teknologi og teknik.

Så kreativ som det er, gør ikke fejl, din video er en annonce, der er designet til at sælge et produkt, og for længe siden lavede vi en bevidst beslutning om ikke at tillade, at vores musik og / eller navn bruges i produktannoncer. Da vi simpelthen spurgte hvordan og hvorfor vores sang ‘Girls’ var blevet brugt i din annonce uden vores tilladelse, søgte du os i USA.

Yderligere komplicerer fortællingen: Intuit gør noget kaldet Small Business Big Game-projektet, som vil tildele en Super Bowl tv-reklame til en lille virksomhed. GoldieBlox er en finalist, selv om det er uklart, om selskabet har eller har specifikke planer om at tilpasse sin Beasties-parodi til et tv-sted.