Beast Opsæt første runde matchup med læsning med dramatisk vind

Beast Opsæt første runde matchup med læsning med dramatisk vind

BRAMPTON, ONTARIO Brampton Beast forward Luke Pither tændte lampen med lidt over to minutter tilbage i reguleringstid for at give Beast føringen for at kunne føre Brampton ind i Kelly Cup Playoffs på en høj note, da de kantede Manchester Monarchs 5 4 ved Powerade Center på lørdag aften.

Fødselsdagsbarn Connor Crisp ledede afgiften med et mål og to hjælpere mens goaltender Andrew D ‘Agostini var igen rock solid med en 35 save night, der giver Beast en 40 sejrsæson og oprettede en første runde matchup mod Reading Royals.

Efter en jævnt spillet åbningsramme ramte monarkerne først sent i perioden, da Mario Puskarich sendte et skud på mål, der snuble over D ‘Agostini’ s arm og ind i nettet med 14 sekunder tilbage for at give Manchester ledelsen efter åbningen 20 minutter .

Beesten omgrupperede under den første pause og kom ud i den anden. Connor Crisp var på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt til at slå i en rebound for hans 14. af sæsonen, binde spillet kun 44 sekunder ind i anden.

Og Beast var der ikke. Med holdene, der spillede fire på fire, trådte David Pacan ind i Manchester-zonen på en mærkelig rush og slog Monarchs netminder Jack Flinn med et hurtigt skud til hans 41. mål for sæsonen for at give Beast et 2 1 bly kl 3:14.

Mindre end et minut senere fik monarkerne det tilbage takket være Peter Leblancs magtspil mål klokken 4:28.

Senere i perioden ville dyret kæmpe hårdt for at genoptage føringen. Med Beast anvender stort tryk, mens han dræbte en straff, slog Reggie Traccitto en puck i højsporet og riflede et hårdt lavt skud på mål, der slog Flinn mellem benene, og genoprettede Beast-ledningen på 3 2.

Resultatet forblev den samme overskrift i tredje periode. Denne gang var det monarkerne, der kom ud, da Ashton Rome og Tyler Sikura begge tændte lampen, hvilket gav Manchester ledelsen af ​​den fire minutters mark i den tredje periode.

Det elastiske Beast ville ikke give op. Chris Leveille slog en puck bag modstandsmålet og fandt en åben Chris Auger foran nettet. Auger tagede hjem sit 21st mål for sæsonen fra punkt blanktrække for at binde spillet kl 6:13.

Med overarbejde truende sent i den tredje periode, var Luke Pither fast besluttet på at afslutte spillet i reguleringstid. Han slog sig ned i en løs puck i den store slot og drejede derefter og sparkede et lavt skud, der slog FLinn rent med kun 2:13 tilbage i den tredje periode for at genoprette Beast-ledningen.

Royals ville trække deres goaltender i de sidste øjeblikke, men D ‘Agostini stod højt ned for at forhindre en Manchester comeback og låse en sejr i deres sidste regelmæssige sæsons kamp i sæsonen.

De første fire spil i Dyrets åbningsrunde af Kelly Cup Playoffs mod Reading Royals er blevet bekræftet. Beast afsluttede spillet 1 til 6 på power play og 5 til 6 på straffen. David Pacan afsluttede den regelmæssige sæson bundet med Florida s Brendan O ‘Donnell for ligaen leder i mål med 41.

Royals Announce North Division Semi-finale Playoff Schedule Reading Royals

Colorado lukker regelmæssigt sæson med Record Setting Win Colorado Eagles

Rush Fall i Final Rapid City Rush

Kelly Cup Playoffs Schedule Annonceret: Thunder Vs. Monarker Adirondack Thunder

Solar Bears Wrap up regelmæssig sæson mod Everblades Orlando Solar Bears

Stingrays annoncerer første runde Playoff Schedule South Carolina Stingrays

Beast Opsæt første runde matchup med læsning med dramatisk Win Brampton Beast

Royals Luk ud regelmæssig sæson med 4 2 Vind i Norfolk Reading Royals

De udtalelser, der udtrykkes i denne udgivelse, er de af organisationen, der udsteder det, og afspejler ikke nødvendigvis tankerne eller udtalelser fra OurSports Central eller dets medarbejdere.