Beast Fight Hard Men Drop Beslutning til Walleye

Beast Fight Hard Men Drop Beslutning til Walleye

BRAMPTON, ONTARIOThis Hockey Day i Brampton tilt på Powerade Center på lørdag aften var en fortælling om to halvdele.

I første halvleg kæmpede Brampton Beast og Toledo Walleye i træk med hensyn til territorialt spil og skabte scoring chancer. I anden halvdel så Walleye-skærmen deres scoring dygtighed. Slutresultatet i slutningen af ​​60 minutter læste 6 0 Toledo.

Jake Paterson stymied mange vanskelige scoring forsøg på vej til at tjene en 23 spare shutout for Toledo (28 7 1 0). Som følge af tabet var Brampton (20 12 2 2) ikke i stand til at udnytte deres store 5 4 overarbejde sejr over Kalamazoo Wings natten før.

Periode en af ​​denne sammenstød var en jævnt spillet affære, der så momentum bliver handlet frem og tilbage mellem de to klubber. Whistles var knappe under denne ramme, og fans blev behandlet til mange sekvenser af hurtig paced ende til slut handling.

Nolan Zajac trak første blod på resultattavlen for Walleye ved åbningen af ​​15:28, da han borede et lavt, hårdt håndled skudt ind i nettet forbi Fucale.

Toledo havde en lille 9 7 kant i skud i slutningen af ​​20 minutters spil.

Selvom Brampton holdt trit med Toledo med hensyn til at generere angrebet zone tryk i midten stanza, kunne de ikke svare på de tre mål scoret af deres modstander.

Alden Hirschfield antændte Toledo mål scoring kl 5:13 ved at rifle hjem pucken efter Chris Leone s skudt fra højre post skød ret til ham i venstre faceoff cirkel

Natastiuk lavede scoren 3 0 for Toledo kl 12:49 ved at slå Fucale på den korte side med et backhand skud fra siden af ​​Beast net.

Brampton blev sat i et fire mål hul bare 71 sekunder senere klokken 14:00, da Matthew Santos satte pucken i nettet med en hard forehand-drev fra slottet.

Fucale blev trukket ud af spillet efter at have tilladt det fjerde Toledo mål til fordel for Andrew D ‘Agostini. Han sluttede sin nat med 16 sparer på 20 skud.

Selvom de dominerede med hensyn til mål scoring i mellemperioden, lykkedes det kun Walleye at overgå Brampton 13 11 på skudklokken. Lafontaine og Natastiuk scorede henholdsvis kl. 2:40 og 9:14 ved at banke pucken ind i et stort åbent net på grund af Walleye’s hurtige tic tac toe passerer.

Toledo outshot Brampton 8 5 i den tredje periode og 30 23 samlede i konkurrencen. i morgen eftermiddag.