Bears LB Danny Trevathan forsvarer brutalt hit på Packers WR Davante Adams

Bears LB Danny Trevathan forsvarer brutalt hit på Packers WR Davante Adams

GREEN BAY Davante Adams mundstykke afviklet som hans kæbe afklædt. Det fløj gennem luften og faldt på banen ved siden af ​​ham. Hans fingre rykkede. Hans bevidsthed falmede. Jordy Nelson, derefter Randall Cobb, vinkede vildt for Green Bay Packers ‘medicinsk personale.

Det var den slags slag, der krummer maven. Den form for vold, som NFL’en har vist sig at være uden succes at udrydde fra sit spil. I tredje kvartal af Packers ’35 14 vinder torsdag aften, faldt Chicago Bears linebacker Danny Trevathan hovedet. Han brugte sin hjelm som missil og slog kronen i Adams ansigtsmaske.

Adams leder whiplashed i Lambeau Field græs. Han lå næsten ubevægelig i flere minutter, før han blev kørt ud af banen og kørt til et lokalt hospital. Adams blev evalueret for en hjernerystelse såvel som hoved og nakke skader, men havde bevidsthed og bevægelse med følelse i alle ekstremiteter.

Han vendte tilbage fra hospitalet fredag ​​og blev coach Mike McCarthy sagt, trods at være i hjernerystelsesprotokollen. Adams tweeted fredag ​​morgen han var stor efter hit.

Hjemme føler sig godt.

ikke en beskidt spiller, sagde han. Jeg gør ikke beskidte hits.

SILVERSTEIN: Pakkerne opdager mere dybde på O-line

FORBEHOLD: Pakkerne kan føle sig godt om 3 1 start

BOX SCORE: Packers 35, Bears 14

Skader: Montgomery bryder ribben; Adams gik afsted

Spilhistorie: En til historiebøgerne

I det mindste var Trevathan hit unødvendig. I slutningen af ​​en 8 yard fangst var Adams kun halvvejs til slutzonen på tredje og mål. I et dødvande havde sikkerhed Adrian Amos sine skulderpuder firkantede mod Adams.

Spillet var forbi. Der var ikke noget tilbage at gøre.

Trevathan så det på den måde.

Bears linebacker sagde, at han så Adams spin, shedding tackler fra holdkammerater Pernell McPhee og DeAndre Houston Carson. Da de slog jorden, var Trevathan på en fuld sprint. Tag skuddet? Træk op? Han bosatte sig på ødelæggelse.

beklager, sagde Trevathan, det niveau jeg ramte ham på. Jeg kunne have været lidt bedre, men du forstod, at jeg var i et momentum, og jeg prøvede at lave et spil. Intet intentioner. Det sker i dette spil.

de ser det. Det var ikke tilsigtet, bare forsøgte at lave et spil. Hans hit vil blive gennemgået. En bøde vil blive afsagt. Måske en suspension. Trevathan syntes afskediget til muligheden for at blive lavet til et eksempel.

Han sagde, at han forsvarer sin side af stykket, forklarer sit perspektiv. Men Trevathan var også modstridende. Han undskyldte Adams offentligt efter spillet og sagde, at han nåede ud til ham privat.

ANTHEM: Packers låsearme; fans chant ‘USA, USA’

INSIDER: Tommer op til Rodgers, ned til skader

RELATEREDE: Randall bliver beat, benched vs Bears

var dårligt, sagde Trevathan. aldrig ønske det på nogen, især efter at være blevet skadet et par gange. Jeg ved hvordan det er. Især med hoved og nakke, ønsker du aldrig det på nogen. Du vil aldrig se det, men dette spil er fysisk, og det sker.

de kan se min halvdel af det. Han blev straffet for unødig ruhed måske underdrivelsen af ​​natten, men forblev i spillet.

Dommer John Hussey sagde, at han så Adams fremskridt stoppe. Han blev en løber. Han stod op, og Hussey fastslog Trevathan en forsvarsløs spiller i hjelmområdet unødigt.

spørgsmålet, hussey sagde, ville sige er en domkaldelse. Var det egregious? Var det helt unødvendigt? Jeg havde nok information fra mit perspektiv for at gøre det. Han har ry for at være en af ​​NFL’s hårdeste hitters, Nelson vidste, men ikke billig. Nelson sagde, at han empati med forsvarsspillere, der spiller under regler, der gør lovlige tackler vanskelige.

Han lagde skylden på Trevathan. Nelson ønskede i stedet at vide, hvorfor embedsmændene sluttede spillet tidligere.