louis vuitton cabas mezzo Ti skridt til fair kamp

louis vuitton anzug Ti skridt til fair kamp

Når du går ud for at kæmpe for at løse et problem i stedet for at vinde en kamp, ​​triumferer over den anden person eller vinder en sejr, er du halvvejs der. Når du begynder at blive sporet, eller vil kæmpe snavset, skal du komme tilbage til nummer et. Det er en måde at de eskalere og opholder sig på opgaven.

For at løse et problem skal du identificere det problem, der skal løses. Sørg for at du arbejder på det samme problem. Par er ofte handicappede i deres forsøg på at løse problemet, fordi de begynder at tro på, at de arbejder på det samme problem, når de faktisk ikke er det.

Par kommunikerer ofte på forskellige niveauer på samme tid. Et almindeligt eksempel er en, jeg tidligere har brugt at tage ud af papirkurven. En person kan tro at han / hun faktisk taler om det logistiske problem med at tage skraldespanden ud, og den anden partner taler kun overfladisk om skraldespanden. Han er bekymret for forholdet bagvedliggende at tage ud af papirkurven. Mens denne partner måske siger noget som ‘du skal altid være påmindet flere gange for at tage ud af skraldet, og så gør du noget rod med det’. Det virkelige problem kan være sådan: ‘Når du ikke tager ud af skraldet, efter at jeg har fortalt dig, Billige Moncler Jakke Herre hvor vigtigt det er for mig, og hvor meget lettere det gør housekeeping, når du gør det, føler jeg mig ubetydelig, ufløjet Moncler Jakke Dame og frustreret ‘Når jeg minder dig om flere gange om affaldet, tror jeg, at du ikke er ligeglad med, hvordan jeg føler, og så føler jeg mig ked af det, ondt og ondt.’ Sørg for, at du kommunikerer på samme niveau.

Når du siger din sag, er det vigtigt at skifte. Du kan ikke høre mens du taler. Hvis du venter til den anden person har angivet deres tilfælde for at angive din, vil du ikke føle dig så tvunget til at præsentere et forsvar eller et argument om deres stilling eller deres situation. Brug jeg meddelelser og hold din sag om dig.

Øvelse af aktiv lytning hjælper dig med at holde på opgaven. Du lader den anden person vide, at du lyttede, og at du faktisk hørte hvad de sagde. Dette er ikke tid til redaktionelle kommentarer eller fortolkninger. Dette er ikke tid til at afvise deres opfattelse af begivenheder. Enhver to personer, der ser eller deltager i samme begivenhed, vil som følge af deres historie og erfaring have en anden opfattelse af den begivenhed. Heldigvis er det ikke nødvendigt, at du ser tingene på samme måde for at kunne løse problemet. Du er simpelthen enig i, at du er uenig i hvad der skete, hvordan det skete mv. Hverken er mere ret eller mere forkert. Du ser bare det ikke på samme måde.

Generer mulige løsninger sammen. Partnere vil ofte problem løse på egen hånd og derefter komme sammen for at forsøge at sælge deres egen løsning til den anden person. Jo mere investeret i deres egen løsning, jo vanskeligere er det at se, at andre løsninger er mulige. Ofte i diskussion af mulige løsninger vil mange nye, nye løsninger præsentere sig selv.

Ved at gå på kompromis med en løsning, husk at gå tilbage til 1, kæmpe for at løse et problem eller løse et problem. Den løsning, du bestemmer dig for, bør ikke tvinges. Begge mennesker skal føle, at de har fået eller vil få noget i løsningen. De må heller ikke mærke, at de har ‘tabt’. Løsningen skal skabe en forpligtelse til at udnytte denne løsning fra begge partnere.

Det næste skridt er at udvikle en plan for at udnytte din løsning. Dette bør omfatte tidsplaner. Det er vigtigt at have en ide om, hvor længe det skal tage for at realisere en forskel eller nå et mål. Det er også nyttigt at have en tidsplan for at komme sammen igen for at se om du er på kurset, og hvis din løsning virker.

Du går så ved at vedtage din handlingsplan. Mit eksempel på denne proces er at beslutte at købe en båd. Vi forventer, at båden vi ønsker vil koste en vis sum penge. Vores plan er at spare en vis mængde penge i løbet af efteråret, vinteren og foråret og køb båden om sommeren. Det er vores tidsramme. Vi har aftalt at komme sammen igen om midten af ​​vinteren for at se om vi er på vej med vores opsparingsplan. Det er vores tidsramme for evaluering af vores plan. Så vi vedtager vores plan.

Vi kommer tilbage sammen på aftalt tid for at se om det virker. Hvis vi er, hvor vi mener, at vi skal i gang, fortsætter vi med at gøre det. Hvis ikke, begynder vi igen. Vi ville starte på det sted, som det giver mest mening at starte på. I eksemplet om at købe en båd, ville vi ikke starte i starten, vi ville starte med at indstille vores tidtafdeling eller justere mængden af ​​penge, vi sparer for at imødekomme vores behov for bedre at nå vores mål.

Nogle gange, når din løsning ikke virker, skyldes det, at du i starten har identificeret problemet ukorrekt. Husk at sørge for, at du løser problemet på samme niveau.

Denne hele problemløsende model holder sammen med to vigtige begreber 1) kæmper for at løse et problem 2) de eskalerende efter behov. Du kan ikke løse et problem, når følelserne løber så højt, at du føler dig tvunget til at bruge snavset kamp taktik, eller føler sig tvunget til at blive ‘forstået’. Du skal bringe det følelsesmæssige niveau ned, så du kan kommunikere rationelt og blive hørt. Du kan gøre det med velplacerede ‘I’ meddelelser for at komme tilbage på sporet. Det, jeg hørte, sagde du var. ‘). Når alt andet fejler, tager du en tid med en aftalt tid tilbage. Det tager mindst femten minutter, før din vejrtrækning vender tilbage til normal, for at du kan føle dig følelsesmæssigt og fysiologisk for at være i stand til at lytte igen.Jeg anbefaler en time timeout (mindst). Det er afgørende, at når du beder om en timeout, foreslår du et interval for en tid tilbage i. Ellers vender du ikke tilbage for at afslutte problemløsning og det bliver en mere mislykket kommunikationserfaring, hvilket gør det vanskeligere næste gang du forsøger at løse problemet med dette problem. Sig noget som dette, ‘Jeg tager en tid til at roe ned. Jeg går til butikken (eller går rundt i blokken). Jeg kommer tilbage om en time for at afslutte at tale om dette. ‘

Når du føler dig tvunget til at få den anden person til at holde op og afslutte diskussionen, hvilket er en meget stærk indikator for, at du også har brug for en timeout. Det er afgørende, at enhver time out anmodning er hædret. Hvis du har en historie om ufærdige diskussioner, kan det være nødvendigt at blive udarbejdet med en retfærdig kamp session.

Uanset om du beskæftiger sig med afhængighedsproblemer, følelsesmæssige eller mentale sundhedsproblemer, forholdsproblemer eller brug for yderligere levefærdigheder, er mit websted tilgængeligt for dig. Siden ‘Links’ tilbyder en bred vifte af ressourcer til yderligere hjælp. Der er en ‘Anbefalet læsninger’ side og en ‘Ask Peggy’ kolonne. Mit websted er et igangværende arbejde med yderligere funktioner, artikler og ressourcer, der tilføjes til det regelmæssigt.