Packers chat med Pete Dougherty

Packers chat med Pete Dougherty

Thompson har fået meget skyld på det seneste, men han har stadig gjort nogle gode ting i sin tid. Alle er opmærksomme på hans fri agentur holdning, som var hans eventuelle nedgang. Hvorfor tror du, at han undgik det så stærkt i en årrække? Gjorde wining den første Super Bowl ham for arrogant i hans evne til at finde talent? Var han for stædig indtil sidste år for at ændre sine veje? Det ser ud til, at der i årenes løb var mange eksempler på spillere som Vernon Davis eller flere indenfor linebackers, der var på markedet til en rimelig pris for at opfylde et behov, men Thompson nægtede at overveje dem. Dine tanker?

OK, lad os dykke lige ind. Fra hvad jeg kan fortælle, var Thompson til en vis grad et produkt af, da han kom ind i NFL. Han startede som spejder i 1992, året før gratis agentur begyndte. Så han var der for at se mange hold blæse mange penge i gratis bureau i 90’erne og begyndelsen af ​​2000’erne. Jeg er sikker på, at han fik et stærkt indtryk på ham, det var hans introduktion til at arbejde i et front office. Jeg er sikker på, at hans temperament / personlighed også spillede en rolle. Han er ikke en stor risiko taker af natur. Jeg er sikker på, at der også er en stædig streak derinde.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:06:16

Ja, jeg er ikke helt sikker på, at det betyder noget, som du kalder ham, fordi hans værdi er hans evne til at spille begge pletter og forsvar uden at vide, hvor han kommer til at stå op, når han er i huddlen. Jo mere du så ham på Moncler Jakke Dame kører tilbage, jo mere klart er det, at han ikke er en rigtig løbe tilbage. I grund og grund, hvis du vil kategorisere ham på en stilling, er jeg enig med dig, WR er det. Men det er hans fleksibilitet, der giver ham værdi. Han kunne spille meget på slot-modtageren, afhængigt af Cobbs tilbagevenden. Men hans store værdi er nok en speciel pakke fyr.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:09:08

Jeg troede de var nødvendige. Ting var stagnerende, og nu er vi ved at finde ud af lidt mere, efter at Thompsons energi og engagement indgik alle i fodboldsiden af ​​den tilsluttede organisation, var aftagende og var blevet et reelt problem. Så det var sandsynligvis et år eller to sent. Jeg siger stadig, at de defensive spørgsmål var mere personale end noget andet end McCarthy var berettiget til at prøve noget nyt. Jeg stiller spørgsmålstegn ved frontkontorets omstrukturering. Jeg kan se, hvorfor Murphy gjorde det, og det giver mening i teorien, jeg tænker bare ikke det er en langsigtet løsning. Måske mener han ikke at være. Vi bliver nødt til at se, hvad han gør et par år på vejen.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:16:26

Jeg kan se, hvorfor du tror det. Jeg antager, at det ikke er undervurderet, hvor dårlige ting der havde været her i dybest set 25 år før Wolf overtog, og at han virkelig kunne have sparet franchisen. Holmgren, som var en fremragende træner, kom delvis til grund på grund af Wolfs troværdighed. Han handlede for Favre, som den udøvende komité på det tidspunkt forsøgte at kæmpe. Han gik hårdt efter Reggie White, da resten af ​​ligaen betragtede det som en pipe drømmer om, at White ville komme til Green Bay. At vinde, at SB gjorde lagerhandlen succesfuld, og holdets succes bidrog til at få Lambeau folkeafstemningen passeret. Han var kun her ni år, og de første fire byggede holdet op. Hvem ved hvad han måske havde gjort, hvis han havde arbejdet nogle få år, eller hvis Holmgren ikke havde forladt. Han lagde grunden til alt dette. Jeg tror, ​​at de fleste mennesker ikke overvejer Thompson en bum. Han udarbejdede Rodgers, når han har GM efter at have udarbejdet en Hall of Fame QB, da han allerede havde en Hall of Fame QB på holdet? Jeg tror ikke nogensinde. Hans første fem udkast var fremragende. Historien vil være temmelig god for Thompson. Han har bare undladt at tilpasse sig, da nogle andre i ligaen fandt ud af, hvordan man bruger gratis bureau.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:22:28

Pete, jeg ved, at der har været foredrag om Cobb, Nelson, muligvis Matthews enten at tage et lønnedskæring eller blive skåret. Da alle 3 vil være på det sidste år af deres kontrakter, ville det ikke være nemmere for dem at simpelthen spille ud det sidste år af deres kontrakter? Eller vil Packers virkelig have problemer med cape i 2018, der forhindrer dem i at fuldføre den roster, de vil have til 2018? Hvis jeg husker korrekt, ser det ud til, at Packers var ganske lidt under hætten i 2017, så jeg er forvirret, hvorfor 2018 ville være så meget anderledes. Tak

af Christopher 1/18/2018 7:22:55 PM

Jeg har ikke set det op, men jeg tror, ​​de har en anstændig plads, som en projiceret $ 20 millioner eller lidt mere. De skal lave en ny aftale med Rodgers, men afhængigt af, hvordan de vil strukturere det kunne skabe mere cap plads i år (eller brug en masse i år og gøre mere plads til fremtidige år). Så de har en vis fleksibilitet. Men du ønsker ikke at overpay fyrene, hvis du ikke behøver det, og hver lille smule hue kan være værdifuldt, enten til brug i år, eller hvis du ikke bruger det, ruller det over til det næste år .

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:25:13

Der er meget at finde ud af på den front. McCarthy har ikke færdig med at ansætte sin coaching personale, og Darren Perry synes stadig at være i flux han interviewede til en stilling med Houston, men McCarthy vil have ham til at blive. Pakkerne vil gøre alle de nye hyringer, herunder Pettine, tilgængelige for medierne, når lejene er færdige, jeg vil nok anbefale det næste uge. Og du har ramt et af de mange spørgsmål, som vi vil stille Pettine. ’s meget at finde ud af om hans filosofi og brug af personale og lignende. Så hold dig indstillet, vi vil grave ind i alt det i de kommende uger og måneder.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:45:17

Jeg havde den samme tanke. Jeg vidste næsten ingenting om ham, da de hyrede ham, og den lille smule, jeg har lært siden da er, at han driver en kompleks ordning, masser af dæk, som han kan lide at blande. Det var altid en af ​​de knapper på Capers ‘forsvar. Vi har ikke haft en chance for at snakke med McCarthy om ham, så vi ved endnu ikke hans tanker der. Du må påtage sig det er noget de har diskuteret. Kompleks kan være et problem i dagens NFL, fordi kappen bidrager til stor rosteromsætning hvert år. Du skal sørge for, at alle derude ved, hvad han gør.

af Pete Dougherty 18-01-2018 19:49:43

Er enige om, at de skal være forsigtige med de store pengeaftaler, men der er også andre måder at bruge gratis bureau på. Selvom Bennett underskrivelsen i år var en byst, er det den slags skud, der er værd at tage. Det kompromitterede ikke fremtidige caps. Og signeringer som Jahri Evans, det var en god underskrift, der fyldte et stort hul på vagt med en veteran, der spillede godt nok. Se på Belichicks gratis agenthistorie. Han skriver normalt fem til otte gutter, mest for relativt beskedne bonusser (fra $ 50.000 til $ 500.000 eller højst $ 1 million). Så slutter han med at klippe mindst et par af dem, hvis ikke mere. Behandler det næsten som et andet udkast. Derefter dykker han en gang imellem, som han Moncler DunJakke gjorde i foråret, da han underskrev Stephon Gilmore. Du skal acceptere en vis risiko og savner med gratis agenter, du bare ikke ‘ t vil kompromittere fremtidige caps. Og Jacksonville viste, at du kan svinge stort og hjælpe dig selv, ligesom det gjorde med Campbell og Bouye i år.