Packers 1931 Fight Sang får ny version

Packers 1931 Fight Sang får ny version

En ny optagelse af Packers ‘1931-kampsang med Green Bay Quartet Vocal Fury er netop blevet udgivet. (Foto: USA TODAY NETWORK Wisconsin) Madera Music of Green Bay og Tailgate Tunes har udgivet det, de kalder en ‘ny og moderne’ barbershop kvartet ” optagelse. Vocal Fury, The Green Moncler Jakke Dame Bay Baylander Chorus Quartet bestående af Michael Blair, Chris Vander Pas, Jay Carey og Nathan Seager, indspillede anthem på Made Ya Look i Green Bay.

Blandt teksterne:

Gå, du Packers, gå og tag dem.

Gå, du kæmper tåber, ked af det.

Smashtheir linje med al din magt.

En touchdown, Packers. Kæmpe! Kæmpe! Kæmpe!

Karls sangtekster omfatter også ‘kamp på, du blå og guld, for at ære’ en henvisning til teamets farver i 1931. Det slutter med ‘bring baconet hjem til Old Green Bay.’

Sangen blev oprindeligt udgivet som en instrumental af RCA Records i 1960 som en del af 13 track compilation album ‘NFL Marching Songs.’ Det er udført af NFLMarching Band.

Da Chris Wood fra Madera Music lærte der, havde han tilsyneladende aldrig været en version indspillet med teksterne, han gjorde det til hans mission. Green Bay-musiker James Kocian satte sin Moncler Jakke Dame vokal til det til en nutidig optagelse i 2011, og senere udførte Curly’s Curmudgeon Band det unrehearted for en cd-indspillet optaget på en lokal bryllupshal. Wood siger i liner noterne i den nyeste version ‘følte mig tvunget til at have et frisørkvartett arrangere og synge det i den genre, der kunne have været hørt tilbage omkring den tid, den blev skrevet.’