PA12 nu et kaste op

PA12 nu et kaste op

Med Mark Critz ’sejr over Jason Altmire Tuesday har Cook Political Report flyttet PA12 sædet fra en, der ‘Leans Democratic’ til ‘Toss Up’ kolonnen. Forklareren fra Cooks David Wasserman:

Demokratiske Rep. Mark Critz s 51 procent til 49 procent forstyrrelse af kollega Demokratisk Rep. Jason Altmire, i tirsdagens vestlige Pennsylvania opgør, virkelig fremvist John Murtha skolen af ​​politisk overlevelse på sit bedste. Critz vandt over 91 procent af stemmerne i Johnstown og genererede uforholdsmæssigt store valg i hjemmet for at overvinde en 64 procent til 27 procent territorial ulempe efter redistricting. Han tog den nærmeste finish i et medlem mod medlemskab siden mindst 1992. Men Critzs sejr gør også demokrater ‘opgave at vinde nok crossover stemmer til at holde Pennsylvania’s 12. cd vanskeligere i november.

Critz går ind i valgsæsonen med mindre kontanter, den republikanske keith Rothfus, og må fortsætte med Moncler Jakke Dame at introducere sig til forstæderne nord for Pittsburgh, hvor Rothus løb i 2010 (taber til Altmire med mindre end 2 procentpoint). Også Rothfus skal blive bedre kendt i Critz land ned i Cambria og Somerset amter.

UPDATE: Critz talsmand Mike Mikus reagerer:

Mark Critz kæmper for at beskytte social sikring og Medicare, mens Keith Rothfus støtter det radikale Ryan Budget, der vil ende Medicare som vi ved. det. Det betyder meget mere for befolkningen i det vestlige Pennsylvania end hvad Beltway insider om dette løb.

Mark Critz har bevist, at han kan vinde hårde løb. Billige Moncler Outlet Punditsne siger de samme ting i dag, at de i december sagde om den primære. Don t tælle Mark Critz ud, han har bevist punditsne forkert igen og igen. ‘

UPDATE 2: Og fra Rothfus-kampagnen:

‘Cook score anerkender det, vi allerede vidste om PA 12, at befolkningen i det sydvestlige Pennsylvania er bekymret for den retning, landet ligger i, og at Keith Rothfus er primet for sejr. Der er faktisk store forskelle i dette løb. I modsætning til Mark Crtiz, som kun modtog en 57% proevaluering fra National Right to Life, vil Keith Rothfus være 100% pro liv. Keith er dedikeret til at beskytte de mest sårbare samfundsmedlemmer, ikke mindst af vores seniorer. Det er Obamacare det ender Medicare som vi kender det, da det strimler Medicare på 500 milliarder dollar i finansiering samtidig med, at Medicare-befolkningen er på vej til at stige med 42%. Mark Critz støtter denne gnidning af Medicare, da han stemte imod ophævelse af Obamacare og stemte for at holde på plads panelet af bureaukrater givet magt til at træffe vores personlige sundhedspleje beslutninger. keith rothfus støtter genoprette lægen patient forhold og gemme medicare.

Mark Critz støtter præsident Obamas reckless finanspolitiske dagsorden Mark Critz repræsenterer de mislykkede politikker, der har resulteret i en ledighedsgrad på over 8% i 38 måneder. Disse politikker har ført os ned til en uholdbar gældssti, og Mark Critz virker ret behagelig ved at bede os alle om at holde Kinas vand, da de fortsat er USAs udlåner af første udvej. Keith Rothfus forstår, at vi skal bringe job tilbage til det sydvestlige Pennsylvania, og at den økonomiske vækst vil skabe nye skatteindtægter for at hjælpe Vi betaler for de kritiske sociale programmer, der tager sig af og beskytter vores seniorer. Han vil kæmpe hårdt for at beskytte vores seniorer, beskytte vores virksomheder og være en god forvalter af skatteyderne ‘dollar, en tiltrængt ændring i denne usikkerhedstid. ‘