P South overlastes Allentown i thriller

P South overlastes Allentown i thriller

Det var sekunder, før Pirates sophomore løb tilbage Brian Schoenhauer satte wraps på en tre touchdown 249 yard dag ved at score den klangende touchdown på en 45 yard løbe for at give Todd Smiths hold en spændingsfyldt 35 27 sejr.

Ved at snappe et to-spil, der tabte streak på Homecoming Day, fik piraterne deres rekord til 4 4 og satte sig i position for at sikre en anden lige Central Jersey IV playoff kaj.

South kan kun afhente resterende point i playoff chase, da det allerede har spillet otte spil. Men hvis nr. 2 frø Brick Memorial slår Howell næste uge, kommer piraterne ind som nr. 8 frø og sandsynligvis spiller på nr. 1 Sayreville om to uger.

Det tilføjede det pres, som Pirates møder, da de forsøgte at indeholde Allentowns rekordindstillingsbackback Ross Scheuerman.

Den sensationelle senior gjorde sit bedste for at sikre matchen mellem sig selv og Schoenhauer to af amtets top rushers var alt det, der var faktureret at være.

I et spil, der så holdets alternative touchdowns i hele, scorede Scheuerman fire og fik 149 meter på 35 bærer.

Da han blev tvunget ud lige før han kom over målstregen på forsiden, forsøgte to point PAT, at Syd havde overlevet sin største trussel.

Det blev åndedrætsrum tre spil senere, da Schoenhauer slap af venstre tackle, fandt Billige Moncler Sale åbent felt foran og gik til sin tredje TD for at afslutte en dag, der satte sin sæson i alt på 1.235 meter og ni TD’er.

‘Alle kreditter går til min offensiv linje. De var store, og det var sjovt,’ sagde Schoenhauer, der scorede på løber på fire, en og 45 meter på 35 trættende bærer.

‘Jeg bliver træt, men jeg forsøger at kæmpe igennem det for mit hold,’ sagde South Soph. ‘Vi vidste, at de ville komme her og kæmpe hårdt til slutningen, fordi vi begge gik til playoffs.

‘Han (Scheuerman) er en stor ryg, jeg giver ham en stor respekt og kan lide hvordan han løber. Ved at komme ud af to tab, vidste vi, at vi måtte sende en erklæring med en sejr,’ sagde Schoenhauer.

Bijan Matthews scorede de to andre South TD’er på fangster af en og 11 yards fra Chris Eans, der havde sin bedste dag at afslutte 10 af 11 kastede til 160 meter.

‘Vi vidste, Moncler Jakke Dame at han (Scheuerman) ville være en håndfuld, men vores linebackers trak det op og gjorde stor indflydelse på spillet,’ sagde Matthews. ‘Dette var et fantastisk spil. Jeg er glad for, at vi trådte op og trukket igennem.’

Da holdene blev handlet, drev begge drev begge forsvar hårdt for at holde det første møde mellem disse CVC-skoler strammere end South’s 41 0 rut i 2005.

‘Vi holdt ved med at give Brian klippen og det åbnede vores spilhandling. Chris Evans havde sit bedste spil, og jeg var glad for, hvordan forsvaret fortsatte med at give os bolden,’ sagde Smith, der ringede timeout lige før Allentown gik til 2 point PAT at justere sit forsvar højre.