P fremskridt syv til tværsnit

P fremskridt syv til tværsnit

‘Vi var brudepiger endnu engang, men vi er godt med det,’ sagde LP-træner Ed Wrobleski. ‘Selvfølgelig ville vi have vundet, men børnene kæmpede godt i dag og syv er det mest, vi har fået ud i lang tid. ‘

L P, som er rangeret nr. 3 Lincoln Way West (250).

Cavs blev ledet af 152 pund senior Collin Groleau, der vandt områdets ensomme regionale titel, mens 160 pund yngre Mitch Olsen og 170 pund sophomore Brycen Kellett hverede andenpladsen.

Tilslutning til trioen var 113 pund sophomore Marty Villalovos, 126 pund sophomore Vince Washkowiak, 182 pund junior Kayne Jenkins og 220 pund senior Matt Cummings, som alle færdige tredje for at komme videre til Class 2A Washington Sectional, som starter fredag.

‘Det er virkelig sejt, fordi mange af vores fyre er sophomores og juniorer,’ sagde Olsen. ‘Forhåbentlig kan vi klare os og få en masse erfaringer i næste uge, så vi i fremtiden kan være lige så stærke som et hold eller stærkere. ‘

Groleau havde en imponerende dag undervejs til hans titel.

Efter en første runde, er den senior, der er placeret nr. 3, en tredjeparts pin-fald i semifinalerne og vandt sin første karriere regionale titel med en 10 3 beslutning i finalen.

‘Jeg har en meget hård sektion på min vægt, så det var stort, fordi det garanterer mig en bedre frø i sektionen,’ sagde Groleau. ‘I næste uge bliver det en kamp kongelig for at se hvem der kan klare det.’

Olsen måtte kæmpe for sin andenplads finish.

Efter en første periode faldt Billige Moncler Jakke Herre i kvartfinalen, vandt 160 pund junioren med en spændende 2 1 dobbelt overtidsbeslutning i semifinalen før han faldt med en 10 5 beslutning i mesterskabet.

‘Barnet jeg slog i semifinalerne er ærlig omtale (på Matmen), og barnet jeg konfronterede i finalen var nr. 8, så jeg er glad for det andet,’ sagde Olsen. ‘Jeg vidste, at det ikke ville være en let dag, så jeg var nødt til at komme ud og kæmpe hårdt. ‘

Kellett, der vandt en Northern Illinois Big 12 Conference titel for to uger siden, satte sin vej til finalen, da 170 pund sophomore vundet første periode falder i kvartfinalen og anden periode falder i semifinalerne men faldt ved en stor beslutning i finalen .

‘Sidste år var min første varsity turnering som en freshman den regionale,’ sagde Kellett. ‘Mine to tab i sidste års regionale var til det barn, der vandt i dag s 182 pundskonsol og det barn, jeg pinnede i semifinalen i dag, så det viser, hvor langt jeg er kommet i det sidste år, og at jeg kan konkurrere med de bedste. ‘

Alle fire af Cavs ‘tredjeplads-efterspurgte tabt i mesterskabet semifinaler, men genopbygget med tilbage til Moncler Jakke Dame tilbage vinder for at komme videre.

Mens L P havde syv divisionskvalifikationer, var Putnam County Hall ikke i stand til at fremme nogen wrestlers ud af det regionale.

Men holdet kom tæt på som 285 pund freshman Ellian Rivera faldt sin kvartfinale, men arbejdede sig tilbage til tredjepladsen kampen, hvor han faldt ved større beslutning.

KommenteredeFight over SAFE Team penge ratchets op før høringen (2) Peru OKs politiet udvalg udgifter (2) County Board siger en eller anden form for skat nødvendig for fængsel renoveringer (2) Delt politi komiteer mødes (2) Politiet fælles tjenester udvalg anbefaler nogle udgifter (1) Sheriff advarer om ‘Microsoft’ computer / telefon scam (1) Rum til rådighed for unge STEM program (1) Utica slår mistænkte hentet i Hawaii derefter udgivet (1)