Oxford Mail Times Food Awards

Oxford Mail Times Food Awards

Men efter at have tilbragt fire år at tale om at åbne sammen, besluttede paret endelig at lægge deres penge, hvor deres mund var og forvandlet Dør 74 til ny tapasbar Arbequina.

Rekruttering Ben Bateman som deres forside af huset, de åbnede for 14 måneder siden, med en glat operation på to etager med omkring 60 omslag.

Deres tapas spænder fra iransk til spansk, med mundvandende konsekvenser. Hver skål på den grundigt uhøjtidelige men magiske menu er en gave takket være Ben Whyles ‘mesterskab i køkkenet.

Bedste sælgere omfatter chokolade salami, oxcheeks og rødbeder borani.

Med vin og service til at matche, har Arbequina helt sikkert ramt den rigtige note, støttet af et ekstra kulinarisk boost fra klassisk trænet spanske kokke Narborto Munez og Carlos Ranchal.

På den 15. århundredes pub i 2005 har de omdannet det til en madlavningshavn, hvor både lokalbefolkningen og de besøgende kan velsigne sig i den venlige atmosfære, have en pint eller forkæle den vidunderlige madlavning, der kommer fra køkkenerne, hvor Mark producerer så mange inspirerede kreationer.

Mens høj gastronomi kan samples, er der også et tapas-style board for at forkæle enhver, der fancy noget mere lav nøgle, hvilket betyder at ingen er udeladt.

Tjenesten er livlig, venlig og professionel alt under den kuperede men nogensinde munter øje af Kay, og pubens loyale kundekreds taler for sig selv.

Personligt var The White Hart i Fyfield altid standby-vinderen, i denne mest konkurrencedygtige kategori.

Efter at have spist der mange gange i løbet af det sidste år, har jeg aldrig haft et dårligt måltid og har været konstant glad, overrasket og forbløffet over kaliber og konsekvent strålende strøm af retter, der ankommer fra Marks køkken.

Vokser meget af produktionen selv på stedet; bæredygtighed, lokalitet og seasonality er ikke bare buzz ord her, men ætset ind i selve stoffet af ingredienserne, positivt udstrålende med frisk plukket smag og tekstur.

Disse fortjente vindere har ikke kun ramt stedet på madfronten, men også fundet en behagelig mellemgård væk fra pompositeten og snobbet af mange såkaldte gastro-pubber, i stedet koncentrere sig om de Billige Moncler Jakke Herre vigtigere faktorer Billige Moncler Outlet som god mad, service og kundetilfredshed .

De var også indstillet på den nye trend for brunch, der dækker alle baser for en mere tilbagelænet besætning, der viger væk fra en formel frokost, og ‘tequiche’ og ‘quiche og bagt kartoffel’ -butik, i stedet for at vende mod den amerikanske vestkyst / syd Amerikansk kærlighed til pandekager, krydrede æg og forvirrende mængder avocado på toast.

Kage er også tilbage på en stor måde, en anden cafe hæfteklammer.

Men nogle gør det bedre end andre; fra velgørenhedsvirksomheden Yellow Submarine til den excentriske Worton Organic Garden, de elegante hipsters på The Handle Bar eller veggie fokus på The Rookery.

Milkshedet må dog vinde, fordi Lucie Greenwoods forfriskende tag på sine korniske rødder aldrig har slået mig ned.

Faktisk har Milkshed ’s omdømme spredt så langt, at ingen bookingpolitik betyder, at du ofte skal vente på et ekstra bord i den store lagerbygning, som Lucie anvender, skifte fra en forsømt iskrem til et mekka af interessant , roman og ambitiøs mad.

Men dens menu er meget mere eksotiske dosas (lang salte pandekager, min favorit er masala fyldt med krydret kartoffel), thalis og vadas (salte donuts) eller idlys (dampede salte kager) serveret med vidunderlige kombinationer af dhals og karriretter, alle hjem lavet på stedet.

Thalis taler tro på deres sort, smag og pris, alt sammen serveret i traditionelle aluminiumskuffer, som det ses på billedet her.

Hvis du kan lide smart sofistikeret mad og restauranter, så er det ikke for dig.

Men hvis du vil prøve noget nyt, autentisk og vidunderligt velsmagende, ser jeg dig der.

Ingen i deres rette sind ville åbne en ny restaurant i Oxford centrum eller endda udenfor, da den enorme utrolige masse af Westgate Center introducerede sit uendelige antal restauranter, der dækker alle spektrum.

Men det ser ikke ud til at have sat nogen væk.

Faktisk synes det at have ansporet folk med en genopblussen af ​​rigtig gode restauranter og pubber, enten helt renovering, såsom The Blue Boar i Chipping Norton eller The Muddy Duck i Hethe, eller fra bunden.

Fra syriske restauranter i baglandet mellem Middle Barton, for at omdøbe pubber som The Boxing Hare i Swerford, og hjertet opvarmning samfund pub The Jolly Postboys var konkurrencen hård.

Og endnu stod en hoved og skuldre over resten. No1 Ship Street gik dristigt op i News Cafe i centrum som Oxfords shoppinggader tømte.

På sin plads er en åbenlys plys, komfortabel, sjov og sexet restaurant og bar med en østers, champagne, cocktail og deling af pladeplads øverst og en rigtig god spisestue i stueetagen.

Drevet af Ross Drummond, tidligere af The Crazy Bear, og hans kok / partner i kriminalitet Owen Little i køkkenet, er det et godt partnerskab.