Overtidsheroics

Overtidsheroics

De gode nyheder: de tjente netop det ved at besejre Northern Sun Intercollegiate Conference South Division-lederen Minnesota State Mankato 91 83 i overtid. Ønsket at hoppe tilbage efter det tab mod nord i sidste weekend, sagde MSU senioren fremadrettet Tyler Rudolph. var anden i konferencen, så vi vidste, at det skulle være et slag. Men vi fik det gjort i aften. Som for de mindre end ideelle? Det var en vild tur at komme derhen. Beavers blæste en fem point bly med mindre end 16 sekunder tilbage, savnede free throws ned strækningen og forpligtet en dyr omsætning, der førte til Mankato binde spillet. Beavers burde have vundet spillet i regulering, men giver dem det her: uanset hvor mange ulemper der er, og hvor mange ting det kan synes, MSU nægter at panik og finder bare en måde at vinde. Største ting vi har været bedre på i år er sejhed og tro på hinanden, sagde MSU træner Matt Murken. Fandt det som om vi gjorde det sidste lørdag, men vi gjorde virkelig disse to ting i aften. Vi har altid udført, det var til tider grimt, men vi viste virkelig en masse sejhed for ikke at gå væk og en masse tro på hinanden. Med vinderne matchede Beavers deres programrekord for de fleste sejre i en sæson i Division II æra med 15. Dette var også første gang i program historie, de slog Mankato (12 4, 8 2 NSIC) .winning i dag, vi vender kampen mod Concordia i et ret stort spil, sagde Murken. Nu er de tre hold øverst nordlige delstat, Minot State og Mankato. Vi har alle gjort at spille hinanden. Så vi skal finde en måde at spille med intensiteten vi spillede med de sidste 25 minutter resten af ​​året. Efter at have blæst en 77 72 ledelse med 15 sekunder tilbage, gik Beavers på en 14 1 løb for at afslutte overarbejde og flygte med sejren. Nøglespillet i overarbejde var den løbende kurv fra Dorian Aluyi, en freshman, der måtte træde op efter startmanden David Akibo fouled ud med 4 minutter tilbage i overarbejde. Man må bare komme ind og gøre dit job på dette hold, Rudolph sagde. Må ikke gøre noget spektakulært, hvad Dorian kom ind og gjorde. Han kom ind, fik en stor rebound og drev op og konverterede et let skud. Beavers lavede ni af deres første 10 skud, men trailed 36 34 i halv time. Første halvleg viste 10 hovedændringer, mens der var 16 i løbet af kampen. Fire spillere var i dobbelte figurer for MSU, herunder Luis Ricci Maia (25), Rudolph (18), David Akibo (17) og Nate Moore (17). Rudolph tjente også sin 31. karriere dobbelt dobbelt med 12 rebounds og forlængede sine dobbelte tal scoring streak til 37 games.need til at arbejde på efterbehandling spil ned strækningen og have en sent spil tilstedeværelse, Rudolph sagde. kæmpede med det lidt, men det vi kan arbejde på. MSU skød 55,2 procent fra gulvet, 5 ud af 14 ud over buen og lavede 22 af 26 free throws.have tillid til alle vores fyre, sagde Murken. freshmen til sophomores, jeg har set dem alle arbejder virkelig hårdt og laver succesfulde spil hver dag. Jeg ved, at nogen af ​​vores fyre kan lave et spil for at hjælpe os med at vinde. Jeg fortsætter med at prædike, hvis du er Billige Moncler Outlet i roster, er du bedre klar til at lave et spil for at hjælpe os med at vinde et basketballspil. I aften var et godt eksempel på det. Moncler DunJakke Charlie Brown førte Mankato med 14 point, mens Chris Kendrix smuttede i 15. The Mavericks skød 41,7 procent fra gulvet, lavede 7 ud af 16 3 pointers og var 26 af 33 fra velgørenhedsstriben