Overskydende corps ‘lande tilbage i lovgiverens anvendelsesområde

Overskydende corps ‘lande tilbage i lovgiverens anvendelsesområde

Army Corps of Engineers vender tilbage til de tre tilknyttede stammer uden samme mulighed for ikke-indfødte.

House Concurrent Resolution 3019 er en revideret version af tidligere forsøg på at returnere Lake Oahe land syd for Bismarck til oprindelige ejere, herunder til Rep. Jim Schmidt, R Huff, og omfatter nu land omkring Lake Oahe og Lake Sakakawea.

Det hedder, at efter at have vendt tilbage til stammerne, ville nogle 25.000 hektar jord, der ikke var nødvendige for at operere søen Sakakawea reservoir i efteråret, ‘retfærdighed dikterer’, at korpsene gør det samme for tidligere ejere eller deres arvinger fra reservationen.

En koalition af udendørs grupper er imod, idet den frygter, at den kunne privatisere titusindvis af hektar offentlige marker fra Montana-grænsen til South Dakota, der nu er åben for fiskeri, jagt, bådramper, camping og generel rekreation, siger talsmand Randy Kreil fra Bismarck. Han sagde, at der er 18.000 hektar omkring Lake Oahe i statslige Wildlife Management Areas og andre offentlige anvendelser, der kunne være i fare.

Beslutningen er i konferenceudvalg og formand Rep. Todd Porter, R Mandan, sagde, at udvalget mødtes tirsdag for at afklare indholdet. Han sagde, at udvalget ønsker mere information om de tre tilknyttede stammer, om status for lovgiverens tidligere indsats og om effekten på eksisterende kabineejere ‘adgang, hvis korps ejet ejendom mellem dem og søen blev returneret til privat ejerskab.

Porter sagde, at han støtter at returnere overskydende korps land til staten, men ikke til privat ejerskab, fordi staten har så meget på spil i investeringer i ramper og andre forbedringer. Han sagde, at det var hans job at repræsentere husets interesser.

Sponsor Rep. Terry Jones, R New Town, sagde, at beslutningsomfanget er begrænset: Efter at corps identificerer jord, behøver det ikke for oversvømmelseskontrol, skal enkeltpersoner gøre en sag til staten Board of University and School Lands til at genkøbe det.

‘Vi’ beder den føderale regering om ikke at diskriminere. De gjorde jord til rådighed for stammerne, og hvis de gjorde det for stammerne, skulle de også give land tilbage til de norddakotanske statsborgere ‘, sagde Jones Billige Moncler Jakke Herre af små ranchbaner eller kælvende græsarealer blev’ fejlagtigt ‘taget på grund af hvordan korpsene’ tog sine linjer.

Jones sagde, at han forventer, at dette kan beløbe sig til 5.000 til 10.000 hektar langs Lake Sakakawea.

‘Dette ville skabe et program i staten specifikt for at genoptage jord, der fejlagtigt blev taget. Folk ville gøre et krav, der passer til programmets kriterier og betale markedsværdi og undersøgelsesomkostninger, så der er ingen nettoomkostninger for staten,’ sagde han sagde.

Bill Helphrey, en lobbyist for North Dakota Bowhunters Association og andre sportsinteresser, sagde, at det er ironisk, at beslutningen kalder corps for diskrimination samtidig foreslår det at sælge jord til kun at vælge folk selv efter at skatteyderne har betalt for det årtier siden. Han sagde, at han er imod ethvert tab af jord, der anvendes til rekreation.

Selvom beslutningen siger, at enhver tilbagekøb ikke kunne være i strid med statsinteressen, sagde Kreil sproget er så tvetydigt, at ingen ved, hvad ’statsinteresse’ virkelig betyder.

‘Er det dyrelivsområder, statsparker? Hvad med amtparker og bådramper?’ han sagde.

Kreil sagde, at dette forsøg på at tage offentlige marker ud af bordet er ‘værre end sidste gang’, da Schmidt sponsorerede et lovforslag for at genoprette, blandt andre områder, hans familie land syd for Mandan, nu et wildlife management område skydebane og jagtområder. Han sagde, at ændringer til at omfatte Billige Moncler Sale land omkring Sakakawea, i stedet for bare Lake Oahe, kom næsten overalt i senatet op.

‘Dette påvirker tusindvis af North Dakotans og igen, ingen vidste om det. Det er den samme beskidte pool, fordi de ved, om folk ved det, ville det ikke passere mønster,’ sagde han.

Af samme bekymring er den potentielle virkning på corps ‘forvaltningsplan for reservoirerne og Missouri River System, Kreil sagt, fordi North Dakota måtte kæmpe hårdt for at gøre en sag for at inkludere rekreation i systemstyring sammen med navigation og oversvømmelseskontrol.

‘Rekreation er et bestemt formål, og folk forstår ikke implikationerne,’ sagde Kreil. ‘Forholdene herom er meget dårligt forstået, hvordan skal de endda definere hvilken arving der skal håndtere?’

Schmidt sponsoreret tidligere lovgivning om sagen, men er ikke sponsor til den beslutning, der nu er i gang. Bedt om en kommentar til HCR3019, sagde han: ‘Jeg har lige læst det og har ingen kommentar.’

Den føderale lov om genoprettelse af stammejord forhindrede enkeltpersoner i at drage fordel af og kræver, at landet holdes i tribal trust status af Indenrigsministeriet.

Porter sagde, at der ikke er et sikkert resultat med beslutningen i konferencen, fordi Parlamentet er uenig i senatets ændrede udgave. Hvis der ikke er enighed, kan det gå til Parlamentet og blive besejret, eller hvis en løsning er fundet, kunne den passere begge kamre igen.