Oversæt altid til butikker i Canada

Oversæt altid til butikker i Canada

Hylder er svært at holde på lager. butikker. Salget har været svagt, og detailhandleren tabte næsten en milliard dollars i Canada for året.

Sprækker det canadiske detailmarked, omkring en tiendedel af størrelsen af ​​USA ser simpel ud. De to lande er naboer. De er kulturelt ens. Og Canada-indkøbscentre producerer 20 procent mere salg pr. Kvadratmeter (0,09 kvm), fordi der er færre af dem.

Men mål vanskeligheder afsløre udfordringerne ved at drive forretning i Canada, der har bedeviled andre detailhandlere. Nogle af problemerne er gamle, ligesom nettet af dyre regler. økonomi.

Problemene er ikke, hvad butikkerne forventede for nogle få år siden i dybden af ​​recessionen, da de så Canada som en risikofri måde at ekspandere internationalt på og genoprette salgsvæksten.

Nu er Target øget markedsføring for at formidle det har utrolige priser, samtidig med at man forsøger at sikre sig, at den har de rigtige varer på det rigtige tidspunkt.

tror, ​​at der var en antagelse om, at Target ville komme ind og være alle favoritbutikker, men det er ikke sket, siger Antony Karabus, formand for Hilco Retail Consulting, som er baseret i Toronto.

Første kunder, Scott Lester (venstre) og Sam Skelhorn, afslutter den nye Target Store med deres køb i Guelph, Ont. tirsdag den 5. marts 2013.

Hvad angår de canadiske Target-butikker, ikke det samme, sagde Randall, 42, som for nylig søgte Target på Toronto East York Town Center. Jeg har lyst til, at jeg får de samme tilbud eller shoppingoplevelse. hård tid i Canada er ikke enestående.

Big Lots Inc. lukker sine 78 canadiske butikker, som den købte for kun to år siden. Eksekutorer afviste kommentar, men Karabus skyldte stigende konkurrence på grund af diskounters. Best Buy annoncerede sidste år var det at lukke 15 af sine 260 butikker i Canada og skære ca. 5 pct. Af sin arbejdsstyrke i landet, da det forsøger at forny sin strategi.

Selv Wal Mart Stores Inc., der er blevet forankret i Canada i mere end to årtier, har set sit salg svagere.

TORONTO, ONTARIO: 26. december, 2013 Crowds på Walmart på Boxing Day på Dufferin Mall i Toronto, Ontario, 26. december, 2013. detailhandlere har en tendens til at undervurdere de meget forskellige medarbejderydelseslove og andre regler, herunder sprogbestemmelser. Alle produktemballager skal være både engelsk og fransk. I Quebec er butikker forpligtet til at gøre fransk mere fremtrædende inden for markedsføring og tegn. men dækker et større område. Det gør distributionen dyrere.

Bortset fra disse komplikationer er canadiske shoppere under nye økonomiske pres. Den canadiske dollar er svækket og tvinger detailhandlere til at opkræve højere priser. grænse, de er vant til at krydse over for at sammenligne tilbud, ifølge Diane Brisebois, præsident og administrerende direktør i Canada Retail Council.

Canadian Tire har loyalitet med kunder, der måske husker at købe deres første cykel der

Konkurrencen er også opvarmning, især i rabatforretning. Homegrown canadiske er som Dollarama og canadiske dæk er formidable rivaler.

Canadian Tire, der driver Billige Moncler Sale næsten 500 butikker i landet og lager husholdningsartikler, grillgriller og Moncler Jakke Dame andre ting udover dæk, har øget sin markedsføring og uddybet sit sortiment af boligindretning og andre områder.

Canadian Tire, som har været i drift næsten 100 år, har loyalitet med kunder, der måske husker at købe deres første cykel der, sagde Jim Danahy, administrerende direktør for CustomerLAB, en detailrådgivning i Ontario.

Hver butik ejes og drives af en forhandler, så den skræddersyer sine varer til det lokale marked, hvad enten det er gårdsstad eller storby. Butikkerne tilbyder også bekvemmelighed. 90% af Canadas befolkning lever inden for 15 minutter af en canadisk dækbutik.

På grund af udfordringerne opskalede upscale Nordstrom kun den canadiske debut af sine rabatrackforretninger med to år frem til 2017, da den forbereder sig til at åbne sin første full-line stormagasin i Calgary i efteråret.

Canada første Nordstrom planlagt at åbne på Chinook Center i Calgary i efteråret 2014

Nogle, som Wal Mart Canada og Marshalls moderselskab TJX, graver i.

Wal Mart tilføjer 35 supercentre i indeværende regnskabsår og bringer tællingen til 395 ved udgangen af ​​januar 2015.