Overnatning til hjemløse er fortsat en kamp

Overnatning til hjemløse er fortsat en kamp

hænge ud på Windsor Youth Center og Windsor Youth Center er kun omkring Moncler Sale to blokke over, sagde Ducharme. ideel at komme her. Vi får at spise hvad vi vil have, når vi ønsker (og) der ikke grænser for, hvor meget mad hver person kan have.

En cementfinisher ved handel siger han det svært at finde arbejde i vintermånederne.

en arbejdende mand, og jeg kan godt lide at arbejde udenfor, sagde han.

svært at tjene penge derude. Jeg laver mine penge om sommeren, sagde Ducharme, der boede i Windsor siden han var 11. ønsker at betale kontant, så der er ingen ledighed for mig. indrømmer dette er nok den hårdeste vinter han oplevede i lang tid.

hader kulden. Jeg blev født i Florida. Gidillini ejer sit eget hjem, men han tilbragte sine nætter på gaden eller i huse i det forløbne år. Han sagde, at han kunne få adgang til sin ejendom, fordi der var en inspektionsrækkefølge, der kræver, at han rengør stedet.

Maurizio Gidillini, 48, var en af ​​snesevis af mennesker, der tog tilflugt fra den ekstreme kulde på søndag ved Street Help på Wyandotte Street East.

Gidillini sagde, at folk har kaldt ham en hoarder.

Mental sundhed kom over en dag, og brandvæsenet kom og gjorde en inspektion, fordi mine naboer ikke kan lide mig eller min mor, den, som Gidillini sagde. sagde det for farligt, så de lukkede alt. Jeg fik ingen vand i huset og ingen gas. føler sig overvældet og ved ikke, hvor man skal begynde at løse situationen.

Jeg har mange ting, jeg vil ikke smide væk, sagde han. vil give det væk til goodwill eller noget.

indsamlet disse ting på siden af ​​vejen og nu vil jeg smide det væk? Det giver bare ikke mening. Jeg har lyst til en knækhoved. Et år senere er vi her hos. han sagde det svært at holde sig varm om vinteren. Men han føler sig velkommen og velkommen i Street Help.

Gidillini og Ducharme er to af dusinvis af mænd og kvinder, der overnatter i centrum i løbet af det seneste koldt vejr. Men den tilflugtssted vil være kortvarig som Windsor Fire og Rescue har sagt overnatningsophold skal slutte efter weekenden.

Fire Billige Moncler Sale embedsmænd deltog i Street Help på fredag ​​og bestilte agenturet om at holde op med at overnatte overnatningssteder, inden de gav en midlertidig beslutning, som gjorde det muligt for folk at bo i centrum i weekenden.

Street Help manager Anthony Nelson smider korn til en besøgende på Wyandotte Street East hjemløse ly søndag morgen.

Byen udsendte en pressemeddelelse sent fredag, der siger: Street Help er ikke licenseret til overnatning, ild har arbejdet for at gennemføre sikkerhedsforanstaltninger for at give Street Help mulighed for at forblive åben på kort sigt som et overnattende opvarmningscenter som en kortvarig løsning under denne ekstreme kold snap. Payne, samfundsudvikling og sundhedsvæsenets kommissær, sagde folk ikke skulle være på gaden specielt i denne ekstreme kulde temperatur.

ønsker at minde folk om, at der er tre licenserede huse i vores samfund, der har kapacitet til at hjælpe mennesker med behov for husly og andre tjenester, sagde Payne.

Disse shelters er Downtown Mission, Salvation Army og Welcome Center Shelter for Women.

Street Help frivillig Anthony Nelson sagde, at centret i gennemsnit har 14 til 16 personer, der overnatter for nylig, herunder flere kvinder, der kom ind i den kolde lørdag aften.

mænd og kvinder blev adskilt og en kvindelig frivillig blev også natten over, sagde Nelson, der går under navnet Big Anthony. har ingen steder at gå. De var inde og de var meget glade for at være inde et sted dejligt og varmt. direktør Christine Wilson Furlonger har lovet at kæmpe for at holde de hjemløse natten over og tilføjes, at mange kunder er blevet udelukket fra andre agenturer af forskellige årsager.