Overfyldte skoler problem for Ridgefield kandidater

Overfyldte skoler problem for Ridgefield kandidater

Ridgefield School District er indstillet til at åbne en ny karakter 5 8 campus i tide til skoleåret 2018 2019, hvilket vil hjælpe med at afhjælpe overfyldning. Men begge kandidater til skolebestyrelsen District nr. 4 er enige om, at vundet løser alle kapacitetsproblemerne i voksende distrikt.

er en unik tid i Ridgefield historie, da vi oplever en hidtil uset vækst, Becky Greenwald, nuværende bestyrelsesmedlem, der søger genvalg, skrev i en email. styring af væksten er en topprioritet. Jeg har forpligtet mig til at sikre, at udnyttelsen af ​​væksten til en positiv indvirkning på alle studerende i distriktet fortsætter med at udvide programmer, der giver flere oplevelser og muligheder for hvert Moncler Jakke Dame barn til at forfølge deres ønskede vej. citerede distriktets lancering af designkomponenten for den nye campus forud for obligationsvalget som en måde, som bestyrelsen forblev proaktiv. Så snart beboere i distriktet gik forbi $ 78 millioner i februar 2016, blev distriktet på vej på projektet. Det gjorde det muligt for distriktet at opbygge vores nye 5 8 skoler kompleks næste efterår, et helt år tidligere end en mere traditionel proces ville tillade, skrev hun.

Hendes konkurrent for sædet, Damion E. Jiles, Sr., skrev i en email, at han mener, at superintendent Nathan McCann planlægger at tage fat på væksten i distriktet på punkt. Området fortsætter med at vokse, der kan være behov for yderligere 5 8 skole i fremtiden, skrev han.

Jiles ser et andet stort problem i distriktet, hvilket er en stor grund, han løber.

taler med beboere, der har børn i distriktet, ser det ud til, at der er et problem med mobning og racisme, skrev han. har flyttet til Ridgefield specifikt for skoleområdet, kun for at tage deres børn ud og hjemme skole på grund af mobning og racisme, de har oplevet. til Washington State Office of Superintendent for Offentlig Instruction, Ridgefield School District student body var 80 procent hvid i skoleåret 2016 2017, lidt mere forskelligartet end de 83 85 procent hvide, som var tilfældet for de fleste af de foregående årti. Jiles skrev, at mobningspolitikken skal være mere end blot en erklæring på papir.

Politikken bør omhandle nultolerance og skitsere konsekvenserne, som han skrev. bør være i stand til at komme i skole og fokusere simpelthen på læring og ikke behøver at være bekymret over deres jævnaldres negative handlinger. kandidater har ideer til at bringe nogle nye muligheder for studerende. Greenwald skrev, at bestyrelsen aktivt arbejder for at bringe et center for avancerede faglige studier til Ridgefield High School.

vil give virkelige erfaringer, hvor vores juniorer og seniorer kan arbejde hånd i hånd med vores samarbejdspartnere for at imødekomme behovene og løse de udfordringer, som vores virksomheder står overfor, skrev hun. er et meget specielt sted, og vi er velsignede med nogle enorme ressourcer. Jeg tror på at skabe dristige mål og forbliver stærkt fokuseret på Billige Moncler DunJakke at nå disse mål. Hvert barn i Ridgefield fortjener intet mindre end vores allerbedste indsats. skrev at han gerne vil se faglig sponsorerede lærlingeuddannelser i skolerne.

alle børn er college bundet og de fortjener muligheder for at hjælpe med deres postgraduate succes, skrev han. Union sponsoreret lærlingeuddannelse kan køre parallelt med et program som (Running) Start. En studerende kan deltage i træning med fagforeningerne og få de nødvendige timer til at erhverve en status ved eksamen. Fagforeningerne leverer levende job og arbejder hårdt for at sikre, at deres medlemmer og arbejdstagere behandles retfærdigt og tjener en fair løn for en hård dags arbejde.