Overfaldet flere gange under fangenskap

Overfaldet flere gange under fangenskap

Den 15-årige Alexandria-pige, der blev fundet tirsdag efter at blive kidnappet og tilbringe næsten en måned i fangenskab, fortalte efterforskere, hendes påståede fangere holdt hovedsagelig hende i et skab udstyret med et fjernsyn og en fan, angreb hende og transporterede hende i en stor duffelpose.

Pigen, som KSTP ikke længere vil identificere, fordi politiet hævder, at hun var offer for seksuelt overfald, fortalte efterforskere, at hun troede, at en af ​​hendes fangere forsøgte at drukne hende i et badekar, før hun var i stand til at kæmpe ham. En anden tvang hende fra en spand, hun stod på, mens hun havde et reb eller en snor rundt om halsen, og hun beskrev en periode, hvor hun ikke kunne trække vejret.

kendt os siden mine børn var i bleer. Og så kendte vi hinanden så længe. Men jeg holdt op med at tale med ham for mange år siden. Bare fordi alle de problemer, han forårsagede, sagde offermoren, da hun spurgte, hvordan familien Moncler Jakke Dame kendte Barker.

To andre mænd i forbindelse med den næsten en måned lange fangst af teenageren Josuhua Lee Holby og Steven Michael Samuel Powers står over for anklage for kidnapning og falsk fængsel; Beføjelser er også anklaget for kriminel seksuel adfærd, ifølge de strafferetlige anklager, der blev indgivet torsdag i Douglas County Court.

RELATERET: Kriminel seksuel adfærd, kidnapping blandt ventende gebyrer for 3 i påståede Alexandria Teen Assault

Offeret videresendte detaljerne om, hvad der skete i løbet af den foregående måned til politiet i en ambulance, efter at hun havde taget en mulighed for at løbe, da hendes fangere havde forladt hende alene. Hun løb for sikkerhed og svømmede over dele af Thompson Lake. Hun kom ud fra et felt på indkørslen til en Barrett mand, der anerkendte hende fra savnede personer flyvere, ifølge retsdokumenter, og kaldte politiet.

meget, meget taknemmelig for, at hun tog chancen, hvor hun kunne. Fordi det kunne have været meget dårligt, fortalte den 15-årige mor 5 NYEVIDERNE NYHEDER.

Chopper 5: Footage viser område hvor mangler Alexandria Teen escaped hendes bortførere

‘(Jane Doe) fortalte (manden), at hun havde brug for politiet’ nu ‘, fordi hun var blevet kidnappet og måtte svømme over en sø for at flygte,’ siger dokumenterne.

Teenageren fortalte efterforskere under ambulanceturen, at hun havde forventet, at Barker skulle tage hende til en Alexandria-bolig om aftenen den 8. august, men i stedet kørte hun til sin bopæl i Carlos, hindrede hende med lynlås, brændte et våben og truede med at dræbe hende og seksuelt overfaldt hende. Barker delte Carlos bopæl med Holby, siger dokumenterne.

RELATERET: Politiet siger bekendtskab, 2 Andre kidnappede, angrebet Alexandria-teenager

Hun sagde, at hun troede, at Barker forsøgte at drukne hende i et badekar, mens hun blev tilbageholdt, men hun kæmpede og Barker, der lider af det, der menes at være cerebral parese, gav op. Ved en anden lejlighed fortalte hun politiet, hun blev anbragt i badekarret i en dufflepose, men kunne holde hovedet ud af et hul.

I dokumenterne hedder det, at teenageren i en tredje hændelse fik lov til at stå oven på en spand, mens hun havde et reb eller en snor rundt om halsen, mens Holby tvang hende ud af spanden, hvilket gjorde at hun ikke kunne trække vejret i en periode.

På et tidspunkt blev hun transporteret i en duffelpose til et andet hjem, der viste sig at være i nærheden Barrett, sagde hun ifølge retsdokumenter.

Hun fortalte efterforskere, at hun blev seksuelt overfaldet af Barker og Powers under den 28-dagers fangenskab, men Holby overfaldede ikke seksuelt hende. Tirsdag advarede hun ham om, at et mørkt køretøj forbi Moncler Jakke Dame sin indkørsel blev drevet af en af ​​sine fangere. en Minnesota State Patrol trooper modtog en advarsel om, at en grøn 1995 Nissan afhentning var i området, og dets beboere blev ønsket i forbindelse med en Douglas County kidnapning. Mindre end et minut senere bestod pickupen trooperen på Highway 28 mellem Glenwood og Starbuck, siger dokumenterne. Trooperen opfordrede til sikkerhedskopiering, og embedsmænd udførte et ‘high risk’ stop, hvor de fjernede Barker og Holby fra køretøjet ved pistolpunkt og tog dem til Douglas County Fængsel.

De tre mænd forlod tilsyneladende teenageren alene i hjemmet og var gået til en tankstation, hvor de bestilte en pizza.

Barker, 32, er anklaget for to tællinger om kidnappelse, to tæller af første grads kriminel seksuel adfærd, en tæller af anden grads overfald og en tæller af falsk fængsel. Han står over for maksimalt 150 års fængsel og / eller $ 199.000 i bøder.

Beføjelser, 20, er anklaget for et antal kidnapning, en tæller af første grads kriminel seksuel adfærd og et tal om falsk fængsel. Han står over for højst 73 års fængsel og / eller $ 95.000 i bøder.