overfaldet dem i fængslet

overfaldet dem i fængslet

Anklagere lukkede deres straffefase bevis mod Carnell Petetan Jr. onsdag ved at kalde tre fængslede indsatte, der vidnede om, at Petetan seksuelt overfaldede dem.

Staten kaldte 23 vidner under straffefasen af ​​Petetans kapitalmordforsøg, der sammenblandede en voldsom fortid, der omfatter overfald, skyderier, narkotikahandel og brandstiftelse, der begyndte, da den 38-årige, der kalder sig ‘Don Cartel’, var 13 år.

Anklagere søger dødsstraf mod Petetan, mens de forsøger at imødegå forsvarspåstandene om, at Port Arthurs indfødte er intellektuelt handicappede og ikke kan placeres på døds række. Han blev dømt mandag for at dræbe sin fremmed kone på sin Waco lejlighed.

Et fængslet fængslet tjener tid til forværret røveri vidnede onsdag, at Petetan voldtægtede ham i fængsel i 1994 på Ferguson Unit.

Før den indsatte kunne rapportere det næste morgen, kom en af ​​Petetans venner ind i sin celle og krævede sex. Da han gik for at rapportere begge angreb, sprang Petetan og hans venner ham for at forhindre ham i straks at rapportere det, han sagde.

En anden fængselsfanger, der tjener tid til røveri, vidnede om, at Petetan seksuelt overfaldede ham i 2004 på Ellis Unit.

En tredje mand, en tidligere indsatte, vidnede også om, at Petetan voldtog ham, mens han holdt en hjemmelavet kniv i halsen ved et fængsel i nærheden af ​​Beeville i 1995.

Manden, som nu er en svejser, der bor i Nord Texas, sagde, at han afviste Petetans seksuelle fremskridt mange gange før Petetan forsikrede ham om, at det ville ske på den ene eller den anden måde. Petetan truede med at dræbe ham, hvis han råbte eller fortalte nogen , testede manden torsdag.

‘Han sagde at bare lade det ske,’ sagde manden.

Fire nuværende eller tidligere fængselsvagter beskrev også en række lovovertrædelser, der blev begået af Petetan i hans 20 år lange fængsler i hele staten.

En beskrev hvordan Petetan overfaldede en anden indsat med en hængelås inde i en sok. En kvindelig vagt sagde, at Petetan smed en ukendt væske på hendes ansigt og hoved. Og en anden sagde, at Petetan truede ham med at søge sin celle.

Vagterne og de tidligere indsatte sagde, at Petetans handlinger ikke førte til, at der blev indgivet yderligere kriminelle anklager mod ham. Men han fik administrative sanktioner, tabte privilegier og overfaldene bidrog til, at han tjente alle, men kun fire måneder med en 20 års straf til forsøg på mord og to andre angreb.

En tidligere vagt sagde, at Petetan blev klassificeret som ‘værste af værste’ blandt fængslede.

I et andet retsforfølgelses vidnesbyrd bragte Morris Lee, en pensionist, 30 år Jefferson County skoleadministrator, en smule levity i den alvorlige sag, og fortalte juryen, at Petetan stod i hans hukommelse for sine konstante adfærdsproblemer.

Han sagde, at han ville have suspenderet Petetan mere end han gjorde, men det krævede så meget papirarbejde og bureaukratiske problemer, at han normalt bare kørte grundskolestuderendes hjem og vendte ham over til sin mor.

Han sammenlignede det med ‘make it, take it’ reglen i pickup basketball, hvor holdet der scorer får bolden tilbage.

‘Jeg sagde til sin mor,’ Du lavede ham, du tager ham, ’sagde Lee.

Lee sagde, at Petetan sandsynligvis var under gennemsnittet intellektuelt, men ikke mentalt nedsat.

‘Udover at være hårdt på vej, nej,’ svarede han, da han blev spurgt, om Petetan lider af en psykisk handicap. ‘Han havde en slags dagsorden, og hans dagsorden erstattede alle andre’ s. ‘

Forsvarsadvokat Walter M. Reaves Jr. fortalte jurister, at der vil være tilstrækkelige beviser for at vise Petetan lider af ‘mental retardation’ og derfor burde være fritaget for dødsstraf.

Reaves sagde Petetans familie vidste tidligt, at noget om ham bare ikke var rigtigt og tilføjede, at han var langsom og blev tilbageholdt i to karakterer.

Ophelia Ortiz, Petetans mor, vidnede at han er den yngste af fem børn. Hun sagde, at Petetans far, en rejerbådarbejder, var ‘middelmådig og skør’ og slog Petetan, da han var lille.

Hun sagde, Billige Moncler Sale at Petetan græd konstant som en baby, vådt hans tøj og seng, indtil han var en teenager og ikke fik en kørekort fordi han ikke Moncler Jakke Dame kunne bestå testen.

Under krydsundersøgelse fra anklager Michael Jarrett sagde Ortiz Petetan voksede op i et dejligt kvarter og blev undervist i Bibelen. Han lærte ret fra forkert, ligesom hans brødre og søstre, men han valgte en anden vej, sagde hans mor på grund af hans mentale mangler.

Da Jarretts crossexamination af Ortiz blev mere aggressiv, blev Petetan agitated på rådgiverbordet, talte til sin advokat oftere og passerede advokater og noterede sig i sit sæde.

En retssituationens stedfortræder, der bemærkede Petetans ændrede adfærd, lænede sig over, lagde hånden på Petetan ’s tilbage og fortalte ham at roe sig ned. Stedfortræderen, som sad tæt ved Petetan, stod da direkte bag ham, mens en anden stedfortræder kom tættere på rådgiverbordet.

Mens Petetan ikke gjorde nogen udbrud, tvang hans animerede holdningsændring Dommer Ralph Strother til at sende juryen fra retssalen. Dommeren advarede dernæst Petetan om, at han ville bestille ham, hvis han ikke slapper af. Petetan sagde, at han forstod, men bad om at sige noget.

I andre forsvarsbeviser vidnede andre petetanske familiemedlemmer om, at Petetan altid har været ‘langsom’ og havde drømme langt ud over hans mentale evner.

Ray Cox, en psykolog fra Beaumont, der gennemførte psykologiske evalueringer for Jefferson County Juvenile Probation Department, sagde, at han testede Petetan på ordrer fra retten i april 1992.