Overdosering af lægemidler bidrager til rekordantal organdonorer

Overdosering af lægemidler bidrager til rekordantal organdonorer

Selvom antallet af tabte liv i USA opioidepidemien fortsætter med at stige, har det også bidraget til et rekordantal organdonationer.

Ifølge det Forenede Netværk for Orgel Deling er det nonprofit, der forvalter nationalt organtransplantationsnettet, tidlige data, der viser, at antallet af afdøde organdonorer ramte en rekord i 2017 for det femte lige år.

Der var mere end 10.000 afdøde organdonorer sidste år, en stigning på 3% i forhold til året før og en stigning på 27% siden 2007. Mere end 1.300 af disse donorer, eller 13%, døde af overdosering af lægemidler.

40% af stigningen (i de sidste fem år) sporer tilbage til stoffet forgiftning problemet, sagde Dr. David Klassen, netværket chef læge. Og selv om dataene bestemmer hvilke stoffer der bidrager til disse overdoser, var klassen opioider sandsynligvis involveret. Don har dataene til absolut at sige det med sikkerhed, men jeg synes det er en rimelig antagelse. I 2013 var kun 560 donorer døde af overdosering eller forgiftning af narkotika; sidste år var der 1.367.

Faktisk bemærkede Klassen, at folk, der døde af overdoser, normalt er gode kandidater til organdonation. tendens til at være yngre og har tendens til ikke at have byrderne af sygdomme forbundet med aldring, sagde han.

Mens stofferne kan få folk til at stoppe vejret eller deres hjerte til at stoppe, skader de ikke nødvendigvis organerne og efterlader dem levedygtige til transplantation.

De seneste tal fra de amerikanske centre for sygdomsbekæmpelse og forebyggelse indikerer, at mere end 63.000 mennesker døde af overdoser i narkotika i 2016. Mere end 42.000 af disse dødsfald involverede en slags opioid, de mest almindelige er ulovlige stoffer som heroin og sort markedsfentanyl . Og selvom tal for 2017 er blevet frigivet, viser foreløbige data ingen tegn på en afmatning.

Klassen påpegede også, at Moncler Jakke Dame politiske ændringer i 2013 udvide kriterierne for potentielle organdonationer fra dem, der måske har højere risiko for hiv, for at omfatte dem med øget risiko for overførsel af hepatitis B og C. Denne øgede risiko kan bestemmes ud fra eksponeringer som seksuel aktivitet eller intravenøs stofbrug det betyder ikke nødvendigvis en donor har virussen.

Fremskridt inden for videnskab og praksis med organindkøb og Moncler DunJakke transplantation samt offentlig bevidsthed har også bidraget til rekordantalet donorer, siger Klassen, men det er svært at nægte, at opioidepidemien har været en faktor.