overbelastning prisplanen ville koste chauffører under 60th Street

overbelastning prisplanen ville koste chauffører under 60th Street

NEW YORK En plan om at opkræve bilister, der kommer ind på Manhattan, er nu et skridt tættere på virkeligheden, da detaljer blev offentliggjort fredag ​​på guvernør Andrew Cuomo s Congestion Pricing Plan.

Private biler ville være forpligtet til at betale op til $ 11,52, hvis de kommer ind på Manhattan syd for 60th Street.

‘Byen ville være så meget renere, mindre trafik, lettere at komme rundt. Det ville være fantastisk, alle burde ride deres cykler alligevel,’ sagde en New Yorker.

‘Det vil koste mig hver dag Jeg kommer til Manhattan, jeg skal betale for at komme ind på Manhattan. Det er en anden skat, for hvad? Moncler Jakke Dame Ikke godt, ‘bemærkede en fører.

Manhattan og Williamsburg broerne ville tage chauffører direkte ind i overbelastningsprisområdet. Men Queensboro og Brooklyn broerne giver chaufførerne mulighed for at hoppe på FDR Drive, hvor de kunne omgå gebyret.

Det meste af planen ville kræve statslovgiverens godkendelse.

ERKLÆRING FRA GOVERNOR ANDREW M. CUOMO OM FIX NYC RAPPORT

‘Jeg har modtaget rapporten fra Fix NYC og vil Billige Moncler Jakke Herre gennemgå den omhyggeligt. Jeg takker panelet for deres hårde arbejde og indsats. Jeg vil diskutere alternativerne med lovgiveren i de kommende flere måneder.

‘Der er ingen tvivl om, at vi endelig skal tage fat på det ubestridelige, voksende problem med trafikbelastning i Manhattans centrale forretningsdistrikt og præsentere en reel, gennemførlig plan, der vil passere lovgiveren for at rejse penge til MTA-forbedringer uden at hæve rytterpriser.

‘En ensartet prissætningsmodel for FHV’er, der afskrækker fortsat tilstedeværelse i det centrale forretningsområde og incitiverer lastbiler til at levere på off peak timer er en nødvendig komponent.

‘Afgifter skal være mere retfærdige. Rejser til og fra New Jersey kan være billigere end rejser fra New York Citys ydre bydeler. Afgifter varierer meget, og de skal rationaliseres, så omkostningerne er rimelige for alle.

‘Rapporten præciserer nøjagtigt, at målet ikke er at hæve vejafgifter i bydelen Manhattan, men mere specifikt disse rejser tilføjer til overbelastning i et defineret centralt forretningskvarter.

‘Men som en født og opdrættet Queens dreng har jeg ydre bydel blod i mine årer, og det er min prioritet, at vi holder omkostningerne nede for de hårdtarbejdende New Yorkere, og tilskynder til brug af masseforsendelse. Vi må også finde en vej til reducere omkostningerne til de ydre bybroer i enhver plan, der i sidste ende er bestået. ‘