over hot pocket kamp

over hot pocket kamp

ATLANTA Det startede med et simpelt ær: en tur til butikken for pepperoni pizza Hot Lommer. Det endte med mord, en SWAT-standoff og en dødsdom.

Nathaniel Mathis bad sin søster og sin kæreste, Rodney Benton, om at afhente de varme lommer den 11. juni 2016. Men da de kom til butikken, blev pepperoni Hot Pockets udsolgt. Mathis søster ringede til ham og brød nyhederne.

Da parret gik til at købe den anden mad ved hjælp af Mathis ‘EBT-kort, indså de, at PIN-koden Moncler Jakke Dame var blevet opkrævet. Han fik lov til at bruge kortet som kompensation for udlejning, og hans søster ringede tilbage og kæmpede om kortet, da det ikke gjorde ‘ t arbejde.

Parret gik hjem uden de varme lommer, eller noget mad.

Da de kom hjem, var sagsøgte hjemme og stadig forstyrret da han nærmede sig SUV’en, sagde en talsmand for Fulton County District Attorney. Mathis nærmede sig passagerens side af sin søster sorte GMC-udsending sagde: Moncler Outlet ‘Du ved hvad der foregår!’ og skudt Benton otte gange.

En nabo var vidne til mordet og kunne positivt identificere ham som skytteren.

Mathis løb fra scenen til en nærliggende Atlanta Park. Han var bevæbnet med en .40 kaliber pistol, da han nærmede sig en kvinde og bad hende om at levere en besked til sin søster.

‘Jeg har lige snakket. Jeg elsker hende og tænkte ikke på, at det skulle ske på denne måde’, sagde kvinden senere til politiet Mathis fortalte hende. Hun ringede straks til politiet.

Da officerer ankom, var Mathis i et skovområde. Han var skjorteløs og pegede på en pistol i hans eget hoved. Efter to timers mislykkede forhandlinger afsluttede SWAT-officerer sikkert standoffet, da de skød Mathis med en beanbag-pistol.