Ovariecancer Canada søger nye behandlinger for patienter

Ovariecancer Canada søger nye behandlinger for patienter

Home SearchJudy Fielden har lige afsluttet kemoterapi for hendes anden led i den dødbringende sygdom. Mormor af fem ønsker desperat mere tid sammen med sin familie, og Lynparza har potentiale til at tilføje måneder, om ikke år, mellem gentagelser. Men stoffet, der kan hjælpe hende, gør det ikke let tilgængeligt. Hos Sund Canada er det sikret, at Lynparza er sikker dog finansieret af provinserne, indtil den er godkendt af Canada’s drug review panel, pCODR. Revisionen er på vej for anden gang og vundet godkendes den første til august. Ventetiden indtil da er den største frustration fremad lobbying på vegne af ovariecancerpatienter. Den eneste mulighed for kvinder som Fielden er at gennemgå kirurgi og kemoterapi, hvilket ikke er så vellykket en behandling som for andre kræftformer. For grupper som kræft i æggestokkene Canada , statistikkerne, som halveret af kvinder diagnosticeres, vil dø inden for fem år, hvorfor der er behov for flere penge for at forbedre patienters liv og resultater. Mellem 2010 og 2013 modtog ovariecancer 27,1 millioner dollars fra den føderale regering til forskning. I samme periode modtog brystkræft 119,5 millioner dollars, mens prostatacancer modtog 52,8 millioner dollars. Find det chokerende, når man ser, hvor langt kræftbehandlinger er overordnede, og vi stadig sidder fast mange år senere med samme behandling, sagde Kelly Grover med ovariecancer Canada . don har så mange behandlinger, vi har ikke så meget forståelse for sygdommen, så vi er stadig fast med resultater, der har ændret sig i 50 år. hvorfor kræft i æggestokkene Canada skubber for at se, at stoffer som Lynparza er lettere tilgængelige. Har så få behandlinger kommet gennem rørledningen som det er så det er meget skuffende for kvinder, der lever med sygdommen, og kan ikke få adgang til stoffer, der er tilgængelige i andre lande, sagde grover. ved at klinikerne, der er placeret til at tale med beviset, tror, ​​at stoffet skulle have været godkendt. klinikere er håb om, at Lynparza-undersøgelsen i øjeblikket bliver gennemgået med pCODR, vil blive vellykket. En undersøgelse med højt niveau data og så med held vil det passere. Det vil blive godkendt, Paul Billige Moncler DunJakke Hoskins, den tidligere præsident for Society of Gynecologic Oncology of Canada, sagde. det eneste der kommer op er det hele ved prisen. bestemme, hvilke stoffer der finansieres, og hvor mange patienter vil blive påvirket af stoffet de vælger. Men Hoskins erkender, at det er, hvad patienterne ønsker at høre. behov for ekstra Moncler DunJakke behandlinger, som faktisk kan forlænge deres liv og også købe dem lang tid til deres kræft næste kommer tilbage og holder livskvaliteten op, så de kan leve, tilføjede Hoskins.