Outsmarting Bully

Outsmarting Bully

Hvis dit barn bliver plaget eller chikaneret, er der flere strategier, de kan bruge til at lukke deres mobbning ned. Selvfølgelig er nogle mere effektive end andre.

‘Outsmart Bully’ er et råd, der ofte gives af velmenende forældre til deres nødlidende børn. På overfladen ser det ud som en god handlingsplan. I virkeligheden har denne formel nogle problemer.

At blive plukket på er yderst stressende. At være truet eller offentligt flov skaber en sådan høj angst, at den udløser en øjeblikkelig oversvømmelse af magtfulde hormoner i blodstrømmen. Denne ‘overlevelsesmodus’ har dybtgående virkninger på kropps- og tankeprocessen, får en person til at kæmpe, flygte, fryse eller indsende. Som du kan forestille dig, er denne tilstand ikke befordrende for klar tankegang; fysiologiske love forbyder det.

Glem alt om at ’smide’ bøllen på dette tidspunkt mere end sandsynligt, det målrettede barn vil sandsynligvis ikke smide nogen.

Når det er sagt, gennem udøvelse af visualisering, mental repetition og afslapningsteknikker, kan en person forberede sig på en konfrontation. Hvis dit barn kan holde sig køligt, når de står over for en antagonist, er der en måde at undergrave bøllens magt og tage vinden ud af hans (eller hendes) sejl.

Lad os sige Richie er den middelalderlige kid, og han elsker at forkæle Jeff foran sine klassekammerater. Det er en regelmæssig begivenhed, og Billige Moncler Sale Jeff forventer det. Som Richie gør sin tilgang, meddeler Jeff: ‘Hej alle, vær opmærksom på Richie, fordi han ikke får nok opmærksomhed hjemme. Okay, vi er klar. Kom nu og sjov med mig nu. ‘

Pludselig føler Richie sig ikke så godt. I stedet for at blive forstyrret, er hans planlagte offer ikke generet overhovedet. Og gruppedynamikken er forskudt, i stedet for at blive underholdt af sine forvirringer, de ser på ham. Billige Moncler Sale Hans spil er blevet vendt, og hans ego er blevet deflateret. Denne teknik er ikke bare for børn, det kan virke for alle, uanset alder eller situation.

Selvfølgelig er der en chance for, at i stedet for at skulke væk, kan bøllen blive så forvirret, at de bliver voldelige. Nu har det målrettede barn en kamp på deres hænder.

Før du rådgiver dit barn om, hvordan du håndterer peer-misbrug, skal du sortere de ubrugelige klichéer og gimmicks fra praktiske spilplaner. At give et mobbet barn det forkerte råd kan være katastrofalt.

Med de rigtige oplysninger kan du mobbe dit barn hjemme i to uger eller mindre. Gå til Total Bully Solution og download din gratis rapport øjeblikkeligt.