Ousted elev leder til at kæmpe for at genvinde job

Ousted elev leder til at kæmpe for at genvinde job

‘Jeg føler, hvad de gjorde for mig, var meget forkert.’ NDSU-studerende valgte Swanson-præsident den 9. april i det, der blev rapporteret at være den største valgdeltagelse for et elevvalg i skolens historie. På tirsdag annoncerede en universitetsnyhedsmeddelelse Swansons løbekammerat, Dan Mostad havde antaget formandskabet. Nyhedsmeddelelsen forklarede ikke, hvorfor Swanson ikke længere var præsident. NDSUs talsmand David Wahlberg sagde, at for at være førende inden for samkurslige aktiviteter, skal en studerende overholde akademiske og god adfærdskrav. ‘Senest forår , blev det fastslået, at Josh Swanson ikke opfyldte alle krav, og han gik ned som præsident, ’sagde han. Wahlberg ville ikke diskutere hvilket krav Swanson ikke kunne møde, med henvisning til føderal privatlivslovgivning, der beskytter eleverne’ records.But Swanson sagde NDSU embedsmænd erklæret ham ikke berettiget, fordi han modtog en mindreårig alkoholkrænkelse oktober sidste år. Forbrydelsen tvang Swanson til at opsige sit sæde på den studerendes senat. Han Moncler Outlet sagde, at han fik en liste over opgaver for at komme tilbage til ‘god adfærd stående’ med kontoret for vicepræsident for studerende anliggender en af ​​tre kvalifikationsstandarder for at holde en valgt eller udnævnt elev lederskab position.Swanson sagde, at han afsluttet nogle af de opgaver, men ikke alle af dem. Før han indgav præsidentvalget, kontrollerede han med NDSUs dekan for studentelivet, Prakash Mathew, for at sikre sig, at han var berettiget, sagde han. ‘Han (Mathew) sagde,’ Medmindre du Billige Moncler DunJakke hører anderledes fra os, er du OK , ‘Sagde Swanson. En lille baggrund: Når eleverne ansøger om at køre for valgt kontor, bliver deres ansøgninger først gennemgået for at være fuldstændige af Studentdomstolen, sagde Wahlberg. Ansøgningen sendes til Studenterets kontor i Studieafdelingen, der informerer den studerende om, hvorvidt han eller hun er berettiget.